Muzejní a galerijní noc 2016

12. 5. 2016 - Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě připravují na pátek 27. května Muzejní a galerijní noc 2016. V expoziční budově jihlavského muzea se od 17:00 uskuteční komentované prohlídky právě probíhajících výstav. Komentování výstavy Historická krajina Českomoravské vrchoviny. Osídlení od pravěku do sklonku středověku se zhostí Mgr. Petr Hrubý, Ph.D. a návštěvníky výstavy Karel IV. a jeho doba provede jeden z kurátorů, akad. mal. Martin Kos. Čas od 18:00 je vyhrazen dětem. Loutkové divadlo Emillion zahraje Perníkovou chaloupku, známý pohádkový příběh, pojatý zábavnou formou pro děti i dospělé. V horní části Masarykova náměstí představí od 18:30 Skupina historického šermu Hebrix z Třeště své gotické tance. V 19:00 začíná v Malovaném sále velmi zajímavá přednáška Mgr. Lenky Martínkové, Ph.D. z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s názvem Karel IV. a (nejen) moravská města jako nástroj vládní politiky. Od 20:30 zopakují své gotické tance členové Skupiny historického šermu Hebrix z Třeště. Do 20:30 budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si expozice jihlavského muzea a výstavu fotografií Vladimíra Vojíře Melancholie severu v prostoru muzejních arkád. Ve 21:00 zahájí v expoziční budově poutavé autorské čtení zoolog jihlavského muzea Pavel Bezděčka. I letos se návštěvníci mohou těšit na tradiční ohňovou show na Masarykově náměstí v podání Umělecké skupiny Fajro z Polné. Ohňovou show však letošní muzejní noc nekončí – Statutární město Jihlava zajistilo promítání známého muzikálu Noc na Karlštejně v prostoru před morovým sloupem. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem. Lákavou nabídkou bude jistě i podvečerní či večerní návštěva vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího, Domu Gustava Mahlera s výstavou Mahler 15 připravenou k patnáctému výročí festivalu Hudba tisíců, a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží, které zajišťuje Česká astronomická společnost pobočka Vysočina. V letošním roce budou mít návštěvníci Muzejní a galerijní noci opět možnost navštívit Jihlavské podzemí, a to v každou celou hodinu od 17:00 do 20:00. A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma! (Muzeum Vysočiny Jihlava)