Modely Emanuela Hody ve skleněných lahvích

8. 6. 2017 - „Na světě je mnoho krásných věcí. Aby se na ně neprášilo, zavírám je do lahví.“ /Emanuel Hoda/ Od 15. června do 30. července budou mít návštěvníci jihlavského muzea možnost v prostoru malého výstavního sálu zhlédnout výstavu Modely Emanuela Hody ve skleněných lahvích. Emanuel Hoda se ke stavbě modelů do skleněných lahví dostal úplnou náhodou – v roce 1991, poté co se s kamarády vsadil, že dokáže do vnitřku lahve umístit vývrtku na zátky. Podařilo se a pak začal vyrábět modely hlavně podle toho, jaké zájmy měli kamarádi nebo známí, pro které lahve jako dárek vytvářel. Každý takový exemplář má ještě kopii uloženou ve sbírce, která v současné době čítá okolo 200 kusů. Při procesu výroby lahví je nejdůležitější prvotní nápad – každý model je v podstatě vývojový typ a velmi záleží na složitosti modelu. Model musí být konstruován tak, aby každý dílek prošel hrdlem, které má většinou průměr 17 mm. Podle toho, o jaký model jde, používá jako materiál hlavně dřevo, překližku, špejle, párátka, špendlíky, drátky, papír a nitky. Modely vytváří běžně dostupnými nástroji, hlavně ruční lupenkovou pilkou, rašplemi, pilníky a smirkovým plátnem. Pomocí pinzet, napichovátek a speciálních pomůcek, které si sám vymýšlí a vyrábí, zhotovuje své modely, které lepí hlavně disperzními lepidly. V průměru trvá výroba složitějšího modelu, třeba motokrosové motorky, okolo 50 hodin. Mezi lahvemi jsou i kuriozity, například kolotoč, který se otáčením zátky točí uvnitř lahve. Modely ve skleněných lahvích Emanuela Hody jsou rozeseté po celém světě – putovaly do Polska, Itálie, Belgie, Austrálie, Německa, na Kypr i do USA. Přijďte se podívat a budete překvapeni, co vše se může vejít do jedné skleněné lahve. Unikátní výstava 179 lahví bude k vidění pouze do 30. července! (Muzeum Vysočiny Jihlava)