Už je čas!

18. 1. 2013 - Dříve lidé určovali čas podle přírodních jevů, které se pravidelně opakovaly. Využívali také Slunce, Měsíc a hvězdy. Ale určit čas na jejich základě nebylo jednoduché. Bylo zapotřebí určité zařízení, kterým se rozdělí daný časový úsek. Výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava návštěvníky seznamuje s vývojem měřičů času, představuje jejich různé typy a odlišnosti. K vidění jsou hodiny sluneční, přesýpací, nástěnné, stolní, podlahové, náramkové, kapesní, budíky, a dokonce i jedny hodiny docházkové (tzv. píchačky) z přelomu 19. a 20. století. Návštěvníky jistě zaujme i historický věžní hodinový stroj, pravděpodobně z věže kostela sv. Jakuba v Jihlavě. Jeho součástí jsou kamenná závaží a ručky o délce přes tři metry. Výstava zároveň přibližuje vývoj ve vzhledu a konstrukci hodin, od jednoduchých středověkých měřičů až po dnešní multifunkční náramkové hodinky. Vystavené exponáty jsou převážně z muzejních sbírek, pouze kolekci náramkových hodinek zapůjčil soukromý sběratel. Ten veřejnosti představí nejen hodinky zahraničních výrobců, ale zejména produkty tuzemské firmy Prim. Dalším partnerem je jihlavské hodinářství a zlatnictví Tovys, na výstavě spolupracují i hodináři ze Střední školy obchodu a služeb Jihlava. Součástí výstavy bude i přednáška učitele odborných předmětů PhDr. Jaromíra Ondráčka „ Jak fungují hodiny“, která se uskuteční v Malovaném sále 12. března v 17 hodin. Pro návštěvníky výstavy je připravena výtvarná soutěž o nejzajímavější hodinový číselník s názvem „ Namaluj si svůj ciferník“. Vybraný návrh bude opatřen hodinovým strojkem a předán výherci, který získá hodiny podle své představy. Výstava probíhá ve výstavním sále Muzea Vysočiny Jihlava od pátku 25. ledna do pondělí 1. dubna 2013. (Muzeum Vysočiny Jihlava)