Hvězdné nebe nad námi

15. 11. 2018 - Jihlavská astronomická společnost formálně vznikla 20. února 2004 jako občanské sdružení (dnes zapsaný spolek) z neformálního astronomického klubu, který od poloviny roku 2002 působil na jihlavské bráně Matky Boží. Hlavními důvody pro právní formalizaci klubu byly snahy o zahájení diskuze o vzniku nové jihlavské hvězdárny a také touha po pořádání letního dětského tábora. Zatímco návrh na vybudování jihlavské hvězdárny se realizovat nepodařilo, projekt astronomického tábora se s každým dalším rokem výrazně zlepšoval. V současnosti Jihlavská astronomická společnost funguje jako nezávislé sdružení, které se zaměřuje zejména na popularizaci astronomie a souvisejících přírodovědných a technických oborů. Spolek výhradně ze svých zdrojů pořádá pravidelná pozorování oblohy pro veřejnost, účastní se různých happeningů a také ve spolupráci s různými institucemi (např. Muzeem Vysočiny Jihlava) pořádá veřejné přednášky nebo výstavy. Z hlediska patnáctiletého vývoje Jihlavské astronomické společnosti lze za pomyslnou programovou vlajkovou loď považovat právě Astronomický tábor, jehož 15. ročník proběhl v roce 2018. Z původně malého oddílu v rámci Instruktorského tábora Domu dětí a mládeže Jihlava se do současnosti vyvinul velký a uznávaný Astronomický tábor, který v rámci České republiky, soudě dle vysokého zájmu dětí i rodičů, patří mezi nejoblíbenější aktivity svého druhu. V současnosti se děti v rámci tábora efektivně učí pozorovat skutečnou oblohu, ale také provádět nejrůznější odborná měření nebo třeba fotografovat noční i denní oblohu. Jihlavská astronomická společnost na rok 2019 připravuje hned několik mimořádných akcí, které budou půlkulaté patnáctileté výročí připomínat. V Jihlavě díky tomu se budeme moci krom jiného v rámci různých akcí setkat hned s celou řadou významných a známých vědců. V příštích letech by Jihlavská astronomická společnost chtěla znovu otevřít téma vzniku jihlavské hvězdárny a také stále zlepšovat své neziskově poskytované služby cílené na nejširší veřejnost i aktivity spojené s letním dětským táborem. (Muzeum Vysočiny Jihlava)