Šikovné ruce žen - Horácká výšivka

8. 4. 2013 - Lidová výšivka stejně jako lidová píseň nebo tanec je výrazným projevem lidového umění. Pro horácký kroj je charakteristická bílá výšivka na bílém podkladu. Mezi nejzdobněji vyšívané výrobky patřily pleny a zástěry. Vyšívačky nacházely inspiraci v přírodě, motivy byly především rostlinné - různé květiny, větvičky, snítky rozmarýnu… Svůj vývojový základ měl horácký kroj v první polovině 18. století. Od té doby procházel různými proměnami až do svého zániku v letech 1879 až 1890. Zájem o kroj byl obnoven díky národopisným pracovníkům v čele s učitelkou Marií Krejčů. Jejich činnost byla podnícena celonárodním národopisným hnutím na konci 19. století, kdy se zdálo, že hrozí zánik české národní svébytnosti. Vyvrcholením těchto snah byla Národopisná výstava v roce 1895. I později se ženy v Telči scházely a horácký kroj šily a vyšívaly, a to i za 2. světové války, kdy potřeba národního sebeuvědomění opět ožívala. V druhé polovině 20. století tato aktivita pokračovala a pokračuje i nadále. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Muzejním spolkem v Telči, připomíná snahu o obnovu horáckého kroje i fakt, že v tomto regionu jsou stále ženy, které tradici horácké výšivky udržují. Výstava v telčském muzeu potrvá od 10. dubna do 26. května. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)