Muzejní a galerijní noc 2013

29. 4. 2013 - Projekt Porta Culturae ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava a Oblastní galerií v Jihlavě pořádá v pátek 24. května 2013 od 17:00 do 22:00 Muzejní a galerijní noc 2013. Letošní Muzejní noc je úzce provázána s právě probíhající výstavou Romantická zastavení aneb střípky z módní historie. Výstavou mapující módu a odívání z období od konce 19. do čtyřicátých let 20. století provedou její kurátorky – členky Klubu panenek. Historii textilních manufaktur regionu Waldviertel v přednášce představí dr. Gesine Maria „Gexi“ Tostmann z Rakouska. Tato dáma se dlouhodobě věnuje historii odívání, je autorkou řady publikací a mimo to provozuje úspěšnou firmu vyrábějící tradiční rakouský oděv, tzv. dirndl. Návštěvníci se rozhodně mohou těšit na úryvky ze známého muzikálu Noc na Karlštejně, kterým nás v originálním podání a v kouzelných divadelních kostýmech potěší zástupci Divadelního spolku Karla Čapka a Skupiny historie, tance a šermu Hebrix z Třeště. V 19:30 bude slavnostní vernisáží zahájena naprosto mimořádná mezinárodní výstava surrealistické skupiny Stir-up a jejich hostů s názvem „Všichni jsme stvořeni z lásky“. Se svými výtvarnými díly se této výstavy účastní 39 umělců z dvanácti zemí. S etnografkou Muzea Vysočiny Jihlava PhDr. Danou Novákovou se v Malovaném sále budeme od 20:00 zabývat historií odívání v přednášce „Šaty dělaj člověka, člověk dělá šaty aneb co oblékali naši předkové“. V prostoru Masarykova náměstí bude umístěn stan, ve kterém budou v režii Společenství ohně a šermu Ad Infinitum probíhat rozličné středověké hry a dětmi velmi oblíbené malování obličeje. Oblastní Galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem. Lákavou nabídkou je jistě i podvečerní či večerní návštěva vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího, Domu Gustava Mahlera a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží. Muzejní a galerijní noc 2013 tradičně zakončí ve 21:30 na Masarykově náměstí ohňová show Společenství ohně a šermu Ad Infinitum z Polné. A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma! (Muzeum Vysočiny Jihlava)