Od frekvence k posluchačům

31. 5. 2024 - Připomínka stého výročí brněnského rozhlasu v expozici Sdělovací technika Technické muzeum v Brně se také připojuje k oslavám stého výročí vysílání brněnského rozhlasu. Malou připomínkou se zaměřuje na technická zařízení a nabízí i několik minutových zvukových záznamů z brněnského vysílání, např. na téma operace srdce z roku 1961, o začátcích brněnského rozhlasu, reportáž ze dna Macochy z roku 1936 a další. Od června až do 1. září 1924 vysílali propagátoři rozhlasu z Brna přímo z vysílací stanice, která se nacházela v Komárově. Právě z Komárova pocházejí dvě vystavené elektronky, které svou velikostí předčí naši představu o této součástce. Dále si mohou návštěvníci prohlédnout vybrané mikrofony – např. uhlíkový z roku 1925, reproduktor GAUMONT s unikátní konstrukcí vysokoimpedančního elektromagnetického reproduktoru, dále studiový mixážní pult, studiové nahrávací gramofonové zařízení a další. Technické muzeum v Brně v závislosti na svém momentálním omezeném prostoru se aspoň touto malou připomínkou přidává k oslavám brněnského rozhlasu a ohlíží se do doby, kdy došlo k šíření zvukového signálu a tedy i informací k mnoha přijímačům a k masovějšímu propojení na větší vzdálenosti.Přípomínka ke sto letům brněnského rozhlasu bude k vidění do 29. prosince 2024 (Technické muzeum v Brně)