Kde Vysočina nabírá dech...

5. 9. 2013 - Jihlavské muzeum připravilo pro návštěvníky Kavárny Muzeum od 17. září výstavu obrazů herce, spisovatele a malíře Miroslava Krejči (1931-2005) s názvem Kde Vysočina nabírá dech. Miroslav Krejča vystudoval DAMU, obor herectví a postupně působil v řadě oblastních divadel, např. v Benešově, Bratislavě, Klatovech, Českém Těšíně, Jihlavě či Příbrami. V Horáckém divadle v Jihlavě působil v letech 1967-1970 a ztvárnil zde řadu výrazných rolí. Svoji hereckou kariéru zakončil v Národním divadle v Praze. Veřejnosti je jeho tvář známa i z řady rolí televizních. Je autorem románu o kočovné herecké společnosti s názvem Tažní ptáci (1987), autorem pohádek a příběhů pro děti (Strašidlo Doudlo, Putování vodníků od rybníka k rybníku), scénářů divadelních a televizních her i dramatizací pro rozhlas. Malování se začal věnovat v šedesátých letech minulého století. Na jeho obrazech naleznete odraz jeho dlouholetého divadelního působení – obrazy s divadelní či klaunskou tématikou, ale také zachycené prožitky z cest a pohledy do krajiny. S jeho obrazy se veřejnost setkala již na řadě výstav od roku 2005 – Sedlčany, Soběslav, Praha, Humpolec, Čelákovice či Benešov. V Jihlavě se s obrazy Miroslava Krejči můžeme v roce 2013 potkat poprvé. Výstava potrvá v Kavárně Muzeum do 28. října. (Muzeum Vysočiny Jihlava)