Krása našich toků

4. 6. 2014 - V prostorách Kavárny Muzeum představíme fotografie Jiřího Rathouského z Polné. První fotoaparát značky Efekta se mu dostal do rukou o vánocích 1959. Začínal ve fotokroužku v tehdejším Domě pionýrů a mládeže v Polné a jako každý začátečník prošel fotografováním členů rodiny, kamarádů a všeho, co jej zaujalo. Od začátku svého působení se ale hlavně věnoval reportážní fotografii z různých akcí ve městě. Zasílal fotografie ze sportovních akcí a ze soutěží ve společenském tanci do redakce tehdejší Jiskry, nynější Jihlavské listy. Spolupracoval s Městským kulturním střediskem v Polné kam dodával veškeré fotografie z kulturního, společenského a politického života ve městě. Své fotografie pravidelně prezentoval na výstavách v prostorách polenského muzea. Za vedení Josefa Klukana byl členem Horáckého fotoklubu v Jihlavě. Pravidelně se účastnil soutěže „Zelená životu“a hodnocení mapových okruhů okresních a krajských soutěží. Po roce 2002 přešel postupně z analogové na digitální fotografii a s digitální technikou pracuje dodnes. Jako polenský patriot spolupracuje s městem při tvorbě Polenského zpravodaje, propagačních materiálů, kalendářů, brožurek a nadále dokumentuje veškeré akce města. V roce 2006 byl spoluzakladatelem Fotoklubu Polná a od začátku existence fotoklubu působí ve funkci jeho předsedy. Další jeho velkou zálibou je sbírání starých fotoaparátů a jejich následné zkoušení v praxi. Většina přístrojů v jeho sbírce je plně funkčních. I když se Jiří Rathouský v současné době věnuje převážně reportážní fotografii, rád fotí i přírodu a na svých fotografiích miluje tekoucí vodu. A právě fotografie vody - potoků, říček a řek jsou k vidění na výstavě s názvem Krása našich toků. V prostorách Kavárny Muzeum se koná od 10. června do 20. července. (Muzeum Vysočiny Jihlava)