Mouchy a surrealismus

11. 6. 2014 - Výstava kreseb (novoročenek a ilustrací) našeho předního znalce dvoukřídlého hmyzu, RNDr. Jindřicha Roháčka, CSc. (Slezské zemské muzeum, Opava). Autor je celosvětově uznávaným odborníkem na některé skupiny dvoukřídlého hmyzu; dosud pro vědu objevil a popsal více než dvě stovky druhů. K této práci využívá svého vynikajícího pozorovacího talentu a přesné ilustrační kresby. Jeho ilustrace jsou vzorem pro mnohé entomology. Pro vědeckou přesnost a vynikající kvalitu provedení kreseb určovacích znaků jsou systematické studie Jindřicha Roháčka vysoce ceněny. Za čtyřicet let výzkumné a publikační aktivity vytvořil ke svým monografiím a článkům téměř 5200 ilustračních obrázků, což reprezentuje přes tisíc celostránkových tabulí. Pro výstavu autor shromáždil 74 surrealistických i odborných ilustrací. Výstava bude otevřena od 18. června do 7. září 2014; vernisáž se uskuteční v úterý 17. června v 17 hodin v budově Muzea Vysočiny Jihlava č. 57/58 na Masarykově náměstí v Jihlavě. (Muzeum Vysočiny Jihlava)