Dny řemesel a setkání kovářů (2019)

3. 7. 2014 - 29. ročník setkání mistrů starých řemesel: kovářů, kameníků, bednářů, klempířů a dalších řemeslníků Ve spolupráci s Lesy ČR, s.p. Akce se koná 20. a 21.7. 2019 v areálu Dřevěného městečka. UKÁZKA STARÝCH ŘEMESEL K vidění budou staré profese při zpracování a opracovávání dřeva, stavebních a výrobních materiálů výroba štípaných plotů, dřevěných žebříků, loukoťového kola, násad do různého nářadí, dřevěných sudů, oken a dveří, restaurování historického nábytku. pokrývání střechy ručně štípaným šindelem a jeho výroba ruční výroba cihel a kachlí různé opracování kamene zasklívání oken drátování práce košíkáře, hrnčíře, klempíře, soustružníka, kartáčníka oplétání demižónů práce na tkalcovském stavu pletení slaměných ošatek a mnoho dalších předváděná řemesla si mohou návštěvníci také sami vyzkoušet Ve stáncích bude prezentována výroba drobných předmětů různé druhy bižuterie výrobky z včelího vosku štípané holubičky keramické pečivo malování na skle zdobené a vytlačované perníky - Pozváni budou pracovníci z Ruční papírny ve Velkých Losinách, jediné manufakturní dílny svého druhu ve střední Evropě. - Mistr stavitel bude na radnici projektovat se svým kresličem stavební výkresy. - Z muzejních depozitářů budou vystaveny a uvedeny do chodu benzínové motory, které budou pohánět štípačku, cirkulárku a další. V provozu bude i stoletý parní stroj. SETKÁNÍ KOVÁŘŮ - Sjedou se kováři z celé České Republiky, kteří budou po celé dva dny předvádět různé techniky zpracování železa na několika výhních a kovadlinách. - Oživením programu bude kutí koní ve fojtském dvoře. - Ve vestibulu Janíkovy stodoly bude otevřena výstavka kovářských prací z minulých let. Během pořadu budou probíhat soutěže pro děti na pódiu u rybníčku - práce se dřevem, sekání, řezání, zatloukání hřebíků, zdobení perníčků, jízda na dřevěných koníčcích a další mnohá překvapení. Ve stáncích Lesů ČR budou probíhat vědomostní soutěže s lesnickou tématikou – poznávání dřevin, rostlin, lesní zvěře, paroží aj. Pro soutěžící budou přichystány odměny. Více informací na www.vmp.cz (Valašské muzeum v přírodě)