Pohřbívání a hřbitovy v historii Jihlavy

29. 9. 2014 - Pro dušičkový podzimní čas připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava výstavu Pohřbívání a hřbitovy v historii Jihlavy, která bude otevřena od 23. září do 17. listopadu 2014. Výstava není zevrubným zmapováním historie pohřebnictví v Jihlavě. Zpracovává téma smrti především v kontextu kulturní historie a nabízí tak zamyšlení nad tím, jakou roli přisuzujeme tomuto tématu dnes. Zabývá se smrtí jako nedílnou součástí života a kulturní historie a vrací se hned do několika hlavních historických období: středověku, renesance, baroka, období osvícenství (tj. 18. století) až po konec 19. století. Návštěvníci se dovědí, jak důležité je zemřít dobrou smrtí, seznámí se s různými způsoby pohřbívání a také s různými zvyky a rituály, které se v souvislosti se smrtí v minulosti dodržovaly, zajímavá jsou například opatření, která bylo třeba dodržet, aby se zabránilo návratu zemřelých mezi živé. Z archeologických nálezů bude k vidění například výbava hrobu jihlavské ženy z počátku 17. století, tedy z období třicetileté války, a nálezy z krypty kláštera v Nové Říši. Ojedinělá je příležitost prohlédnout si v kompletní podobě podlahu kostela sv. Jakuba, která skrývá více než 170 náhrobníků. Také každý rok chodíte zapalovat dušičkové svíčky? Pro návštěvníky je pro tento čas připravený BONUS, kterým je originální "dernisáž": v pátek 31. 10. se muzejní prostor promění v dušičkový hudební a poetický happening s netradičním občerstvením, který by mohl být příležitostí k zamyšlení mimo jiné nad smyslem či vyprázdněností některých současných rituálů. Nechte se překvapit! Současně bude v mázhausu muzea výstavu provázet a tematicky doplňovat kolekce obrazů jednoho z našich nejvýznamnějších výtvarných umělců druhé poloviny dvacátého století Jánuše Kubíčka. (Muzeum Vysočiny Jihlava)