Alfred Krzemieň: Pamírská zastavení

16. 10. 2014 - Kdo je Alfred Krzemieň? Narodil se v roce 1956 v Českém Těšíně. Své první fotografické pokusy se starým měchovým fotoaparátem Kodak učinil již v dětském věku, ale vážněji se začal zabývat fotografováním až ve svých 25-ti letech, kdy v sobě objevil lásku k horám. Do roku 1989 postupně navštívil většinu tehdy dostupných slovenských, bulharských a rumunských hor. Po pádu totalitního režimu zamířil do skutečných velehor, jako jsou Andy, Pamír, Ťan-Šan, Kavkaz a v neposlední řadě Alpy, kde podnikl řadu výstupů. V roce 1998 stanul na nejvyšším vrcholu amerického kontinentu Aconcagui (6 959 m. n. m.), o čtyři roky později na 7 134 metrů vysokém Piku Lenina. V roce 2011 si splnil životní sen a navštívil Himaláje. Během času se z pouhého dokumentování svých cest dopracoval až k cílenému záměru zprostředkovat divákovi svědectví o měření sil člověka s majestátem velehor. Svými fotografiemi se snaží zachytit divokou krásu horské krajiny, atmosféru nezměrných pustých ledovcových údolí a pyšných štítů i prostý život horalů v jejich stínu. Výstava v Kavárně Muzeum prezentuje fotografie z expedice Pamír – Lenin Peak 2002. (Muzeum Vysočiny Jihlava)