Do-ne-be-an-dě-lům aneb v rytmu umíráčku

16. 10. 2014 - V pátek 31. 10. od 17 hodin se muzejní prostor promění v dušičkový hudebně poetický happening na pomezí slova, zvuku, života a smrti. Originální a netypická „dernisáž“ bude volně tematicky provázaná s výstavou Pohřbívání a hřbitovy v historii Jihlavy a s výstavou dekalků výtvarníka a malíře Jánuše Kubíčka. Obě tyto výstavy budou v Muzeu Vysočiny Jihlava otevřené do 17. listopadu. Hapenningy organizované básníkem Alešem Kauerem mají vždy poněkud variabilní obsah, přesah i dosah. Rozpomenout se lze na tematicky sevřenější večery: Václav Havel Básník, Magor (básně Ivana Martina Jirouse), Ponurý purpur (básně Filipa Topola), hapeningy vymezené básnickým stylem i hudbou: Beat Generation vol. I - III., Nonsensová poezie, Milostná & erotická poezie, ale i večery na pomezí slova, hudby, akce a videoprojekce: Večírek na konci světa, Umění je mrtvo, Ať žije DADA! A právě na poslední z nich se pokusí navázat večer s názvem Do-ne-be-an-dě-lům aneb V rytmu umíráčku. Rytmus zrození / smrt nemusí být vždy jen obligátní opilecké veselí versus funebrácký pochod. V myslích kreativně založených lidí ho může vyjadřovat například pohyb, tanec mezi jarním nádechem a zimním výdechem. Svědectví slov podtrhnou aktéři, dnes vesměs studenti DAMU, herci, a lidé uvažující o umění trochu jinak: Lumíra, Karolína Hlaváčková, Tom Hron, Zdeněk Stejskal, Jan Typlt, Kryštof Čeřovský, Lukáš Kundera, Jiří Šalomoun, Jarda Plvan s Hobity. Za hudebně-rytmickým uskupením Iglau Ungenau stojí Aleš Kauer a Matyáš Procházka. Zazní texty básníků klasiků Guillauma Apollinaira, Karla Šiktance, J. H. Krchovského, Petra Bezruče, lidová poezie, ale i autorské texty a komentáře s apokalyptickými vizemi a přesahy k černě odstíněnému humoru. Bude to večer, v němž všechno bude neočekávané. Přijďte a nechte se překvapovat, jste srdečně zváni! (Muzeum Vysočiny Jihlava)