Muzeum a Pojizerská galerie Semily

E-mail: muzeum@muzeumsemily.cz

září - červen: PONDĚLÍ - zavřeno
ÚTERÝ - NEDĚLE 9:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 hod
červenec - srpen: DENNĚ 9.00 - 17.00 hod.
Fotografie - Muzeum a Pojizerská galerie Semily
DOSPĚLÍ: 50,- Kč
DĚTI, SENIOŘI, DRŽITELÉ PRŮKAZŮ: ISIC, ITIC, Senior pas: 30,- Kč
STUDENTI VV OBORŮ: zdarma
DRŽITELÉ PRŮKAZŮ: AMG, ZTP/P, ZTP + doprovod: zdarma
ŠKOLY: 20,- Kč / os. / učitelé zdarma

Fotografie Fotografie Fotografie
V současnosti se v půdních prostorách nachází trvalá expozice pod názvem Tajemství řemesel našich předků, která je věnována etnografii a ukázce lidových řemesel. V ostatních částech muzea naleznete vždy několik aktuálních výstav zaměřených na historii regionu či výtvarnou scénu. V plánu je tvorba interaktivní stálé expozice s názvem Jizera a její semilský příběh.
Díky dárcům se daří postupně budovat zajímavé sbírky výtvarného umění, etnografie a dalších oborů sbírkotvorné činnosti. Celkový počet sbírkových předmětů činí na 37 000 kusů. Bohatá je i sbírka dětských hraček od místních výrobců firem Kovap, TOFA, Vista (Kovozávody). Unikátním exponátem je mimo jiné výherní hrací automat zn. FORBES semilského vynálezce a odbojáře 2. světové války Josefa Vaňka či kávomlýnek Boženy Němcové. Muzeum se v rámci výstavního plánu věnuje připomenutím významných regionálních osobností (2017 - sto let od narození Pavla Tigrida nebo v roce 2018 dvě stě let od narození Františka Ladislava Riegra).

Nejvýznamnějším exponátem, který muzeum získalo závěrem loňského roku je tzv. Sytovská madona. Vzácná gotická madona z přelomu 14. a 15. století pochází z období tzv. krásného slohu. Jde o polychromovanou dřevořezbu z lipového dřeva, o jejíž nejstarší historii toho příliš nevíme. Její poslední známé umístění bylo v kapli Panny Marie v Dolní Sytové u Semil. Socha nemá v regionu obdoby a patří k umělecky nejhodnotnějším dílům severních Čech.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum a Pojizerská galerie Semily

(8. 2. 2012) Muzeum v Semilech je krásné a dobře situované v centru města. Bohužel na webových stránkách www.muzeumsemily.com se neorientuji. Informace zde jsou chaotické, chtělo by to lepší grafiku a uživatelsky přívětivější prostředí. některé odkazy na stránkách jsou dokonce nefunkční.
(8. 2. 2012) Webové stránky jsou opravdu děsné, palec dolů. Jestli to mají být stránky muzea, tak to jsem vůbec nepostřehl :-((
(11. 2. 2012) Semilské muzeum je moc pěkné. Uvítal bych v Muzeu nějakou kavárnu, hodila by se tam. Z nových webových stránek muzea jsem poněkud zmaten, předchozí stránky byly o dost lepší...
(23. 1. 2014) Muzeum je útulné a příjemné pro návštěvníky. Je zde i Informační centrum, takže jsem dostali mapu a zjistili kudy na Riegrovu stezku.
(27. 7. 2015) Zajímavé, poutavé. Hanka a Zdeněk