Městské muzeum Františkovy Lázně

Aktuální ceník: www.muzeumfl.cz

Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
15. 3. 2019 „Ze života porcelánového šálku“ – přednáška „Porcelán v současné designové tvorbě“
Městské muzeum v rámci doprovodného programu k výstavě "Ze života porcelánového šálku" nabízí návštěvníkům možnost poslechnout si přednášku designéra a zakladatele ateliéru Futuree ... zobrazít více
25. 2. 2019 Výstava „Goethe a Františkovy Lázně“
... zobrazít více
11. 1. 2019 Výstava "Ze života porcelánového šálku"
... zobrazít více
Městské muzeum Františkovy Lázně má svůj počátek v roce 1912, kdy se pro budoucí muzeum začaly prostřednictvím sbírky mezi obyvateli shromažďovat první sbírkové předměty. Výzvou z 20. června 1913 učinil tehdejší starosta Eugen Loimann tyto snahy záležitostí města Františkovy Lázně, přičemž byly muzeu společně s městskou knihovnou vyhrazeny první skromné prostory v domě „Aeskulap“ v Karlově ulici (dnes Americká ul., dům č. 131/9).

Po skončení první světové války se vedení muzea ujal významný regionální badatel Alois John, jenž nashromážděné předměty proměnil ve skutečnou muzejní expozici. Ta však nepřestála druhou světovou válku, během níž muzeum fakticky zaniklo, a větší část sbírek byla ztracena. Sbírková činnost byla obnovena teprve roku 1957 a expozice nově otevřena o čtyři roky později. V říjnu 2008 se muzeum přestěhovalo do někdejšího "Hasičského domu" v Dlouhé ulici poblíž Labutího jezírka.

Současná muzejní expozice dokumentuje dějiny lázeňského města od doby odhalení Františkova pramene až po 20. století, místní architekturu a vývoj balneologických metod. Krom mnoha dalšího zde návštěvníci mohou shlédnout historické pohledy lázní, dřevěný svod Františkova pramene z poloviny 18. století nebo původní sochu „Františka“ od Adolfa Mayerla z roku 1923.

Napište krátkou recenzi k: Městské muzeum Františkovy Lázně