Městské muzeum Sadská

Kraj Středočeský

Web: http://www.polabskemuzeum.cz
E-mail: sadska@polabskemuzeum.cz

Z provozních důvodů byl provoz muzea omezen.
Po předchozí dohodě lze domluvit návštěvu pro skupinu.
Fotografie - Městské muzeum Sadská
Dospělí: 20,- Kč,
Senioři, studenti a děti 6-15 let: 10,- Kč
Rodinné: 50,- Kč
(2 dospělé osoby a 2 -3 děti od 6 do 15 let)
Fotografie Fotografie
Městské muzeum v Sadské má tři výstavní místnosti, v nichž jsou umístěny trvalé společenskovědní expozice. Expozice \"Z historie Sadské\" dokumentuje život lidí od prvních dokladů osídlení až po třicátá léta dvacátého století. V několika oddílech, do kterých je expozice rozdělena, lze sledovat, co se událo v průběhu staletí. Základem každého celku je stručný úvodní text; jsou vystaveny dobové listiny, příp. obrázky či kopie a sbírkové předměty. Vlastní historie obce začíná stručným archeologickým úvodem. Dále je zde fotokopie zakládací listiny břevnovského kláštera s první písemnou zmínkou o Sadské a vysvětleny okolnosti falsa. V textu je zmíněno období středověku, kdy Sadská byla významnějším centrem než blízké Poděbrady, a novověku (dvůr českých knížat, hrad, sněmy v sadské, kapitula, raabizace aj.). Další oddíl je věnován cechům, řemeslům a průmyslu v 19. století. Poměrně rozsáhlý je celek \"Spolky a kultura\". Podrobnější zmínka je o hudební rodině Němečků - varhaníků, o domnělém pobytu W. A. Mozarta v Sadské, a o sbírce \"Starých světských písní\", které v nahrávce souboru Musica Bohemica provázejí návštěvníka při prohlídce expozice. Sadská se může pochlubit i mnoha významnými osobnostmi, které se svým dílem zapsaly do veřejného života. Pod názvem \"Život v obci\" je zahrnuto mnoho zajímavostí např. o sadském košárství - specializovaném výkrmu hus, o velkých požárech a povodních. Některá témata jsou zpracována obšírněji, např. lázeňství, školství, vinařství, vystěhovalectví. Jedna vitrína je věnována nemovitým památkám v naší obci s vyobrazeními, plánky a stručnými údaji. Úryvky z \"Dětských vzpomínek\" K. Viky-Houžvičky, sadského spisovatele a rodáka, v podání herce Alfréda Strejčka navozují atmosféru konce minulého století. V další místnosti a přilehlé chodbě je velké množství sbírkových předmětů mnoha oborů: národopis, řemesla, církevní předměty, nábytek, zbraně, archeologie.

Napište krátkou recenzi k: Městské muzeum Sadská