Muzeum v Mohelnici

Mohelnice 789 85
Kraj Olomoucký

Telefon: +420 583 430 693
Web: http://muzeum-sumperk.cz/domains/muzeum-sumperk.cz/index.php/cs/nase-muzea/muzeum-mohelnice
E-mail: mohelnice@muzeum-sumperk.cz

Út - Ne 9.00 - 12.00, 12.30 - 17.00hod.
Fotografie - Muzeum v Mohelnici
Výstavy a expozice Z dějin Mohelnicka
dospělí 20,- Kč
žáci a studenti 10,- Kč
senioři a ZTP (včetně doprovodu) 10,- Kč
skupinová sleva 10,- Kč/osoba (skupiny žáků a studentů-min. 5 osob)

Expozice Pravěk Mohelnicka
dospělí 40,- Kč
žáci a studenti 20,- Kč
senioři a ZTP (včetně doprovodu) 20 Kč
skupinová sleva 20 Kč/osoba (skupiny žáků a studentů - min. 5 osob).
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
20. 9. 2016 Malíř ztraceného času
... zobrazít více
Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v domě, jehož počátky sahají do druhé poloviny 13. století a který byl pravděpodobně součástí zaniklého mohelnického hradu. Biskupův hrad je v Mohelnici připomínán počátkem 14. století. Tehdy byl dům prodán mohelnickému fojtovi. Od 16. století sídlila v objektu fara a děkanství. V roce 1957 byla budova zakoupena pro potřeby mohelnického muzea, které zde sídlí dodnes. První staletí existence domu připomínají gotické sklepy, z období rané renesance se dochovaly vzácné fresky, z nichž nejpůsobivější je tzv. Hostina bohatcova zobrazující podobenství o boháči a Lazarovi z evangelia sv. Lukáše. Objekt byl několikrát přestavován. Současnou podobu získal po ničivém požáru z roku 1841, kdy byla vystavěna čelní fronta budovy s průjezdem a spojena s již zmiňovaným starším domem děkanství. V jedné z místností nového křídla se dochovala původní výmalba z druhé poloviny 19. století, která je autentickým doplňkem instalovaného měšťanského pokoje v nové stálé expozici Z dějin Mohelnicka. Tato expozice získala 1. místo v soutěži Gloria Musaealis 2005 v kategorii nejlepší expozice ČR.

Pravěk Mohelnicka, stálá archeologická expozice, se nachází v nově zrekonstruovaných sklepních prostorách mohelnického muzea. Expozice, vybavená moderní audiovizuální technikou, oživená dobovými scénami ze života v pravěku je celkovým pojetím určena všem zájemcům o archeologii a může být i výborným tipem na rodinný výlet. Expozice kromě množství keramiky a kamenných nástrojů nabízí i unikátní artefakty, jako například torza neolitickcýh venuší, náhrdelník z měděných drátků a provrtaných perel z pozdní doby kamenné nebo vzácné měděné nástroje.

Interaktivní herna Pravěk hrou
V prostorách muzea je otevřena interaktivní herna, ve které si návštěvníci mohou vyzkoušet pravěké techniky vrtání kamene, drcení obilí na zrnotěrce, popřípadě vyluštit různé kvízy, hádanky a sestavit skládačky.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum v Mohelnici