Muzeum Větrný mlýn Rudice

Kraj Jihomoravský

Web: http://www.rudice.cz
E-mail: obec@rudice.cz

V dubnu a říjnu bývá otevřen pouze o víkendech, od května do září pak denně od 9.00 do 12.00 a od 14.00 do 17.00 hod. mimo pondělky, kdy je sanitární den.
Fotografie - Muzeum Větrný mlýn Rudice
dospělí platí 50,- Kč
děti do 15 let a senioři 65+ platí 20,- Kč
předškolní děti mají vstup zdarma
Fotografie Fotografie
Větrný mlýn č.p. 90 stojí na výšině Tumperk v jihovýchodní části obce Rudice. Mlýn je holandského typu s kamennou kruhovou zdí, silnou u země 135 cm, a o výšce 7,5 m. Původně měl otáčivou střechu na dřevěné válečkové dráze, pokrytou šindelem.

V roce 1865 postavili manželé Matěj a Františka Ševčíkovi větrný mlýn na parcele, kterou rok předtím koupili od obce Rudice. Po smrti Fr. Ševčíkové se v roce 1886 Matěj Ševčík znovu oženil, a se svou druhou ženou Vincencií postavili u mlýna menší domek. Po smrti M. Ševčíka v roce 1877 mlýn zdědil jeho syn František a domek manželka Vincencie. Po Františku Ševčíkovi vlastnila mlýn Anežka Ševčíková, provdaná Stará. Po její smrti v roce 1960 nabyl dle darovací listiny vlastnické právo ONV Blansko. Spolu s Anežkou Ševčíkovou (Starou) žil ve mlýně do své smrti v roce 1970 i Josef Hromek...

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Větrný mlýn Rudice

(28. 5. 2022) Zdravím autora tohoto článku;informace jsou velmi zastaralé,bylo by dobré čas od času zkontrolovat své příspěvky,jestli se ještě zakládají na pravdě,nebo už nejsou aktuální!!!