Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum

Sobota: 10.00–18.00
Neděle: 10.00–18.00
Fotografie - Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum
Vstup zdarma do stálých expozic.

Vstupné na krátkodobé výstavy: základní 80 Kč / snížené 40 Kč / rodinné 150 Kč / skupinové 50 Kč (1 osoba).

Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
1. 2. 2017 Etuje pro venuši
Rozšíření výstavy OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce o nejaktuálnější práce současných studentů z Ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Michal Froně ... zobrazít více
5. 12. 2016 Vernisáž / Opening * OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce * Šlechta před objektivem. Ateliérové portrét
... zobrazít více
5. 12. 2016 Šlechta před objektivem. Ateliérové portréty aristokracie
... zobrazít více
Expozice situovaná do celého 2. podlaží Uměleckoprůmyslového muzea představuje nejvýznačnější díla uměleckého řemesla a užitého umění ve sbírkách Moravské galerie v Brně. Její široký záběr sahá ve vybraných exponátech od období středověku po počátek 20. století.

V chronologickém sledu jednotlivých historických epoch je zachycen vývoj a stylové proměny jednotlivých oborů - zejména nábytku, textilu, skla, keramiky, porcelánu a drahých a obecných kovů jak na příkladech pozoruhodných solitérních kusů, tak významných souborů. Široký internacionální rádius, kterým se vyznačují především historické sbírky, je ve 20. století vystřídán důrazem především na domácí produkci, popřípadě přilehlé geografické oblasti. Zvláštností je rovněž začlenění malířských děl do jednotlivých tematických souborů a sledování přesahů k volnému umění. Výběr exponátů ve výstavních sálech je podřízen tématům, charakteristickým pro jednotlivá stylová období.

Stylová období:
· I. Odlesk věčnosti - gotika
· II. Apoteóza krásy - renesance
· III. Erupce tvarů - baroko a rokoko
· IV. Řád jako ideál - klasicismus, empír, biedermeier
· V. Fenomén návratů - druhé rokoko, historismus
· VI. Ornament jako forma - secese

DESIGN.LIVE!
Prostor pro design vnáší do stálé expozice užitého umění aktuální trendy 21. století na poli české designérské scény. V cyklu čtvrtletních prezentací představuje zajímavé osobnosti, výjimečné realizace a originální projekty. Vybízí ke konfrontaci uměleckořemeslné práce s moderním designem, hledá souvislosti, inspirace, formální i historické vazby. Otevírá nové možnosti nahlížení na současný design a vytváří platformu vzájemné spolupráce designérů a Moravské galerie v Brně.

Napište krátkou recenzi k: Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové m...

(5. 1. 2015) Dobrý den prominte, já bych Vás poprosil o informaci, zda máte studii o malířích
z Nizozemska, 17. až 18 století, jde mi konkrétně o Pietera van Roy. Potřeboval bych jeho stručný životopis. Je to mžné prosím? e-mailem, finanšně vyrovnám, děkuji Jan Mitošinka