Moravská galerie v Brně, Jurkovičova vila

Adresa:
Jana Nečase 2
Brno-Žabovřesky 616 00
Kraj Jihomoravský

Telefon: +420 532 169 501 / +420 773 773 616
Web: http://moravska-galerie.cz/jurkovicova-vila.aspx
E-mail: jurkovic@moravska-galerie.cz

Otevírací doba
Prohlídky vily s výkladem probíhají každou celou hodinu podle otevírací doby.

leden-únor sobota-neděle 10.00-12.00 a 12.30-18.00
březen čtvrtek-neděle 10.00-12.00 a 12.30-16.00
duben-říjen úterý-neděle 10.00-12.00 a 12.30-18.00
listopad čtvrtek-neděle 10.00-12.00 a 12.30-16.00
prosinec sobota-neděle 10.00-12.00 a 12.30-18.00
Fotografie - Moravská galerie v Brně, Jurkovičova vila
Vstupné:
Vstup včetně výkladu stojí 100 Kč /poloviční 50 Kč /rodinné 190 Kč / skupinové 75 Kč/osoba.
Fotografie Fotografie Fotografie
Fotografie Fotografie Fotografie
Fotografie Fotografie Fotografie
Fotografie Fotografie
Aktuální akce
22. 8. 2016 Hradozámecká noc v Jurkovičově vile
Po loňském úspěchu se i letos zapojí čtyři slavné brněnské vily - Jurkovičova vila, vila Löw-Beer, vila Tugendhat a vila Stiassni - do Hradozámecké noci. 27. srpna 2016, poslední s ... zobrazít více
15. 6. 2016 Martin Rajniš: První architektura
... zobrazít více
29. 6. 2015 Modfolk. Modernita v lidovém. Ateliér designu oděvu a obuvi Liběny Rochové na UMPRUM
Exkluzivně pro prostory Jurkovičovy vily vznikne výstava oděvních modelů módní návrhářky Liběny Rochové, jejího asistenta Vojtěcha Novotného a studentů z ateliéru designu oděvu a o ... zobrazít více
Stálá expozice
Dušan Jurkovič. Architekt a jeho dům

Vlastní vilu Dušana Jurkoviče v brněnských Žabovřeskách najdete uprostřed zahrady zbarvené do podzimních barev. Stavba z roku 1906 patří k vrcholným příkladům modernistické architektury inspirované britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění. Návštěvníci si mohou vychutnat neobyčejnou atmosféru domu i jeho zahrady. Centrální schodišťová hala byla obnovena do téměř autentické podoby, přijímací salon je zařízen Jurkovičovým originálním nábytkem ze zámku Molitorov. Expozice dále představuje tvorbu Dušana Jurkoviče v Česku i na Slovensku.

Celková obnova Jurkovičovy vily si kladla za cíl navrátit domu v co nejvyšší možné míře původní charakter. Díky dobrému stavu zachování stavebních prvků a citlivému přístupu k rekonstrukci se v hlavních obytných prostorách vily podařilo navodit věrnou atmosféru doby, kdy ji obývala architektova rodina, respektive těsně před tím, než se rodina do domu nastěhovala.

Výstava architektury a uměleckého průmyslu, kterou Dušan Jurkovič ve spolupráci s Klubem přátel umění v termínu 26. srpna - 20. září 1906 uspořádal ve své vile, měla hlavní cíl představit veřejnosti moderní způsob bydlení a také tvorbu architekta. Současná stálá expozice navazuje na Jurkovičův koncept.

Ústřední schodišťová hala, ve své době velmi moderní prvek interiéru, byla obnovena do své původní podoby. Několik původních kusů nábytku bylo restaurováno a doplněno replikami, jejichž návrhy vycházely z původních Jurkovičových plánů a fotografií. Doplněny byly i koberce, malovaná tapeta, linkrustový obklad stěn, odhalena originální výmalba zdi a především restaurován záklopový podhled. Prostoru se navrátily originální proporce a jedinečná barevná atmosféra.

Sousední salon využíval Jurkovič také jako "výstavní místnost prodejného nábytku". Obnoveny byly povrchy stěn, doplněna replika původního lustru a navrácena výstavní funkce. Postupně se zde objeví různé nábytkové soubory ze sbírek Moravské galerie v Brně, či dalších institucí a soukromých osob. Jako první vystavujeme jedinečný komplet obývacího pokoje, který Jurkovič vytvořil pro interiéry zámku Jaroslava Veselého v Molitirově (1909).

Dětský pokoj, ložnici s koupelnou využil Jurkovič roku 1906 jako výstavní sály svých projektů. Pod vrstvami přemaleb se dochovala původní výmalba bordury se stylizovaným erbem malířského cechu. Prostory nyní hostí expozici věnovanou Jurkovičově tvorbě.
Mini recenze

Napište krátkou recenzi k: Moravská galerie v Brně, Jurkovičova vila

Ověření: tři krát pět =  

(27. 1. 2014) V zimní sezóně 2014 je v salónu Jurkovičovy vily vystaven nábytek jídelny zámku Molitorova vyrobený podle Jurkovičova návrhu. Nábytek pocházející ze sbírek Moravské galerie v Brně je doplněn obrazem moravského malíře Romana Havelky Lesní cesta z roku 1908, uvnitř dvou koutových kredenců jídelny je umístěno několik kusů secesního cínového nádobí, rozkládací jídelní stůl se šesti křesly doplňují dva servírovací stolky a vysoké zrcadlo v dřevěném rámu s žardiniérou.
(22. 6. 2014) Návštěvu vily tento rok v žádném případě nedoporučuji. Koná se tam nějaká výstava nějakého divného a rozbitého skla. Věřím tomu, že vila je normálně krásná a hraje světlem. Bohužel tyto věci letos neuvidíte, protože desmrvíři si to nepřáli a například okna jsou zatemněna. Takže letos platíte vstupné za hnusnou výstavu co je umístěna v této asi krásné vile. Příští rok tam prý snad bude i nějaký architektův nábytek.