Moravská galerie v Brně, Rodný dům Josefa Hoffmanna

červenec a srpen denně 10 - 17 h
září-říjen úterý - neděle 10 - 17 h
Fotografie - Moravská galerie v Brně, Rodný dům Josefa Hoffmanna
Vstup včetně výkladu stojí 40 Kč /poloviční 20 Kč /rodinné 70 Kč. Skupinové vstupné je ve výši 20 Kč.
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
15. 6. 2016 Josef Hoffmann - Josef Frank: Od "nekonečné garnitury" k otevřenému systému
... zobrazít více
29. 6. 2015 Privátní Josef Hoffmann
Výstava představí předměty, které v minulosti vlastnil Josef Hoffmann a vybavil jimi svůj rodný dům v Brtnici. V centru pozornosti budou kusy z produkce Wiener Werkstätte, lidové v ... zobrazít více
Josef Hoffmann: Inspirace

Josef Hoffmann, architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka. Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici patří mezi místa, která si zvykli vyhledávat lidé takzvaně z oboru (teoretici, designéři, architekti). Široké veřejnosti v České republice však zdaleka není tak známý, jak by si dle svého významu zasloužil.

Koncepce stálé expozice vychází z tohoto stavu povědomí a měla by uspokojit všechny zájemce o dílo Josefa Hoffmanna. Hlavním tématem stálé expozice jsou inspirace. Stanovení tématu vychází ze zažitého vnímání Brtnice jako jednoho ze základních inspiračních motivů Josefa Hoffmanna, jako místa, které hluboce miloval, což vyjádřil v úvodní části své autobiografie. Sbírky Rodného domu Josefa Hoffmanna také obsahují jedinečnou kolekci etnografických předmětů (lidové výšivky, nábytek). Kolekce je torzem Hoffmannovy sbírky, kterou si budoval za účelem vytvoření pramenné základny pro vlastní tvorbu.
Vedle těchto motivů jsou v expozici popsány další, již více známé inspirace Hoffmannovy tvorby (vliv Otto Wagnera, britské kultury atd.), které jsou představeny na příkladech architektonické i uměleckořemeslné tvorby. Vedle nejdůležitějších Hoffmannových realizací (sanatorium v Purkersdorfu, palác rodiny Stoclet v Bruselu, vila Sonji Knipsové ve Vídni) je zvýšený důraz kladen na realizace na území České republiky (hostinský dům Poldi v Kladně, venkovské sídlo rodiny Primavesi v Koutech nad Desnou, vila Fritze Grohmanna ve Vrbně pod Pradědem, vila Sigmunda Berla v Bruntále). Nejdůležitější architektonické realizace jsou představeny ve formě modelů a budou doplněny příklady uměleckořemeslné tvorby, fotografiemi, kresbami a texty.

Expozici doprovodí Autobiografie Josefa Hoffmanna v německo-české a německo-anglické verzi. Ke vydání se na rok 2010 připravuje katalog s krátkými kapitolami zabývajícími se jednotlivými tématy s bohatou obrazovou dokumentací.

Expozici připravuje Moravská galerie v Brně společně s Muzeem užitého umění ve Vídni (MAK). Expozice je součástí projektu "Architektura a interiérový design ve střední Evropě na počátku 20. století. Josef Hoffmann a Dušan Jurkovič", který byl finančně podpořen grantem EU Culture. Příprava expozice získala rovněž podporu Nadace české architektury.

Napište krátkou recenzi k: Moravská galerie v Brně, Rodný dům Josefa Hof...