Podbrdské muzeum

Adresa:
Palackého 10
Rožmitál pod Třemšínem 26242
Kraj Středočeský

Telefon: 311249261
Web: http://www.podbrdskemuzeum.cz
E-mail: pm@podbrdskemuzeum.cz

Otevírací doba
Leden – únor: zavřeno
Březen – květen, říjen – 15. prosinec: 9:00 – 12:00, 13:00 – 16:00
Červen – září, státní svátky: 9:00 – 12:00, 13:00 – 17:00
Pondělí: zavřeno
Fotografie - Podbrdské muzeum
Vstupné:
Celá expozice vč. AERO
Plné 90 Kč
Děti, důchodci, studenti, invalidé 50 Kč
Rodinné - 2 dospělí a neomezený počet dětí 180 Kč
Děti do 6 let zdarma
Český průvodce +200 Kč
Cizojazyčný průvodce +400 Kč
Sluchátka +100 Kč

(Expozici muzea či vozů Aera lze navštívit samostatně)
Fotografie Fotografie Fotografie
Stálá expozice
EXPOZICE PÁNŮ Z ROŽMITÁLA

Přízemí Podbrdského muzea představuje návštěvníkům rod pánů z Rožmitála. Instalace mapuje historii rodu, jehož kořeny sahají až do 12. století, a seznamuje nás s osudy jeho nejslavnějších příslušníků: Jaroslava Lva, Johany a Zdeňka Lva. Královna Johana z Rožmitála vládla Českému království po boku svého manžela Jiřího z Poděbrad po několik desetiletí. K vytvoření představy o životě této pozoruhodné ženy byla sestavena „komnata královny Johany“, navozující atmosféru vrcholného středověku. Její bratr, Jaroslav Lev z Rožmitála, vedl nejproslulejší výpravu českých rytířů, putující z Čech až na konec světa, kterou nám přiblíží stylizovaná místnost s filmovou projekcí. Renesanční šlechtic a královský regent Zdeněk Lev z Rožmitála dosáhl díky svému postavení největšího rozkvětu rožmitálského panství. Jemu věnovaná místnost ukazuje vrchol i strmý pád kdysi slavného rodu.

JAK SE ŽILO NA PODBRDSKU

Provedeme Vás historií města, překrásnou brdskou krajinou, neporušenou přírodou, která odpradávna poskytovala lidem, kteří se zde usadili, suroviny a obživu. Zpracování dřeva, slévárenství, hamry a cvočkařství patřily k tradičním podbrdským řemeslům. Část expozice prvního patra a rozsáhlá přízemní stodola dokumentují každodenní život podbrdské domácnosti. Od kolébky až do hrobu provázely každou domácnost typické výrobky, zvyky a tradice. V expozici nechybí ani galerie osobností, těch slavných, které se zde narodily, jako Václav Hudeček, Miloš Nedbal, profesor Emanuel Vlček… i těch, které zde část života působily. Váši pozornost upoutá i největší sbírka erbů vyřezaných z habrového dřeva a unikátní model chrámu svatého Víta /v poměru 1: 60/ vyrobený ze žitné slámy. Expozice je vybavena dotykovým počítačem, ve kterém najdete podrobnější informace a fotografie. Filmová smyčka vás provede celým mikroregionem a staré fotografie promítané na stěnu vám připomenou, jak vypadal Rožmitál na přelomu 19. a 20. století.

PAMÁTNÍK JAKUBA JANA RYBY A ČESKÉ MŠE VÁNOČNÍ

Expozice Vás seznámí s neobyčejným životním příběhem a tragickým osudem kantora a hudebního skladatele, jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem. Proslavila jej jedna skladba, avšak muzeum vám představí jeho velmi početné a rozmanité dílo, a to nejen hudební, ale i literární. Poznáme také poměry, jaké panovaly v tehdejších školách a nesnadné počátky jejich učitelů. Na své si přijdou jak odborníci, tak široká veřejnost. Velkoryse pojatý životopis zahrnuje období od předků až po potomky. K dispozici jsou tři videa k tématu a možnost poslechu Rybovy hudby. Materiál k expozici shromažďoval a zpracovával tým, který se daným tématem zabývá již po tři generace a v bádání plánuje pokračovat i do budoucna.

EXPOZICE HISTORICKÝCH AUTOMOBILŮ

Nabízí nejucelenější sbírku 32 vozů Aero, včetně tří karoserií od firmy Sodomka.

STODOLA

Podbrdsko bylo chudým krajem, a proto takřka každá rodina měla kousek pole, zahradu a hospodářství. Pole bylo třeba pravidelně obdělávat, úrodu převézt do stodoly, oddělit zrno od plev a umlít na mouku, slámu uskladnit, nasušit trávu pro dobytek na zimu, sklidit len a připravit na tkaní….velkou péči vyžadovala i hospodářská zvířata, z mléka se vyráběl tvaroh, husy bylo třeba škubat, aby bylo peří do peřin. Práce bylo hodně a dřevění a železní pomocníci primitivní, základem života byla dřina, těžká práce od svítání do soumraku. V naší stodole najdete sbírku nářadí, náčiní i strojů, které nesměly chybět v žádné venkovské domácnosti.
Mini recenze

Napište krátkou recenzi k: Podbrdské muzeum

Ověření: tři krát pět =