Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka hrad Roštejn

14. 5. 2015 100 let od požáru hradu Roštejn
... zobrazít více
25. 6. 2014 Noc na Karlštejně
Známý muzikál v podání Divadelního souboru Karla Čapka a Skupiny historie, divadla a tance Hebrix z Třeště a hostující agentury Kašpaři, začátek ve 20:30 ... zobrazít více
25. 6. 2014 Středověké hry na Roštejně
5. července 2014 se již po sedmé v lesích mezi Třeští a Telčí na středověkém hradě Roštejně koná historizující akce pro malé i velké diváky. Ta vás alespoň na chvíli vytrhne ze ste ... zobrazít více
V interiérech hradu Roštejna je v současné době umístěna stálá expozice, která dokumentuje nejen samotnou historii hradu. Soubory sbírkových předmětů také dokládají způsob života a řemeslný um našich předků v této oblasti Vysočiny.
V hradní obrazárně je instalována různorodá kolekce barokních děl české a rakouské provenience z 18. a začátku 19. století.
Malá zadní místnost, tzv. erbovní sál je na zdech od iluzivního přízemního závěsu až po novodobý kazetový strop ozdobena téměř sedmy sty znaky duchovní i světské šlechty.
Další expozice jsou věnovány ukázce stolování šlechty i chudiny v 19. století, jihlavskému cínařství a ve sklepních prostorách expozici kamenictví.
Biskupský sál je vyzdoben nástěnnými malbami s biskupskými atributy. Sál je vybaven dobovým nábytkem a je často využíván ke svatebním obřadům.
Posledním přístupným sálem je sál Botanický vyzdobený velkoplošnými nástěnnými malbami, představujícími zhruba tři stovky rostlin z různých podnebných pásem. Tyto malby doplňuje malá expozice cévnatých rostlin, která představuje podle biotopů výběr druhů charakteristických pro oblast Jihlavských vrchů.
Dále je pro návštěvníky přístupna kaple zasvěcená patronu lovců sv. Eustachovi a hradní věž vysoká 48 m.
V turistické sezóně se na hradě Roštejně konají různé kulturní akce.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka hrad Roštejn...