Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť

9-12 13-16:30
říjen-listopad
únor-duben
zavřeno, prohlídka možná po předchozí domluvě
Fotografie - Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť
30 Kč/15 Kč
rodinné vstupné 50 Kč
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
8. 2. 2018 Beseda s Anetou Chytkovou
Beseda s autorkou knihy Antonín Kalina, třebíčský hrdina, který zachránil více jak 900 dětí z koncentračního tábora Buchenwald se v třešťském muzeu uskuteční v pátek 16. února od 1 ... zobrazít více
7. 12. 2017 Banát, život našich krajanů
... zobrazít více
8. 6. 2017 Večer je divadlo
... zobrazít více
Pobočka MVJ v Třešti sídlí od r. 2003 v nově zrekonstruovaném Schumpeterově domě.
V současnosti je pro návštěvníky připravena expozice věnovaná betlémářství v Třešti a okolí, která je hodnotným dokumentem této dodnes živé lidové tradice. Ucelená muzejní sbírka betlémů od nejstarších papírových, přes ukázky z tvorby mnoha lidových řezbářů 19. a 20.století až po betlém dodnes aktivního autora, je návštěvnicky velmi atraktivní a oblíbená část stávajících expozic.
Zámecký pokoj je dalším celkem, který nabízí ukázku z rozsáhlého inventáře třešťského zámku. Jedná se především o nábytek a rodinné portréty posledních dvou panovnických rodů zdejšího panství.
Dům, který se stal sídlem muzea, patřil v minulosti rodině Schumpeterů. Z této významné rodiny místních továrníků pocházel i světově proslulý ekonom J.A.Schumpeter, který se v Třešti narodil v r. 1883. A právě jeho životu a dílu je věnována další expozice, která vznikla z dostupných archivních materiálů za spolupráce muzea s městem Třešť a Muzejním spolkem.
Nejnovější část expozic pod názvem Zaniklý třešťský průmysl přenese návštěvníky do doby průmyslového rozkvětu města. Připomíná výrobu kvalitního sukna, šití konfekce, uniforem, stejnokrojů a čepic.
Sortiment výrobků ze dřeva doplňovaly malé dílny na výrobu šachových figurek, houslí a dýmek a tradiční lidové betlemářství. Nechybí produkty sirkoven – mnoho typu zápalkových krabiček s poutavými, barevnými nálepkami často provedenými v duchu secese, které se vyvážely prakticky do celého světa.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť