Kotulova dřevěnka

Adresa:
Hálkova 4
Havířov 73601
Kraj Moravskoslezský

Telefon: +420 602 709 731
Web: http://www.muzeumct.cz
E-mail: kotulova_drevenka@muzeumct.cz

Otevírací doba
ÚT-PÁ 8.00–12.00, 12.30–16.30
SO 9.00–13.00
NE 13.00–17.00

SEZONNÍ PROVOZ, OTEVŘENO OD 1. 5. DO 30. 10.
LISTOPAD–DUBEN ZAVŘENO
Fotografie - Kotulova dřevěnka
Vstupné:
Děti do 6 let zdarma
Děti (6–15 let), studenti 15 Kč
Důchodci 15 Kč
Dospělí 30 Kč
Rodinné vstupné (2+2) 60 Kč
Školní skupiny 10 Kč/žák

Držitelé průkazek ZTP, ZTP/P, ISIC, ITIC, KMT, IYTC – 50% sleva
Pracovníci muzeí a galerií, členové AMG, ICOM, novináři, pedagogický doprovod a průvodce osoby s průkazem ZTP/P – zdarma
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
30. 8. 2018 ŘEMESLA TROCHU JINAK
... zobrazít více
Stálá expozice
Kotulova dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova. Od roku 1979 je zde umístěna expozice lidového bydlení z přelomu 19. a 20. století a od roku 1999 je zpřístupněna hospodářská budova s expozicí zemědělství.

Expozice bydlení prezentuje vybavení interiéru a způsobu života na přelomu 19. a 20. století ve střední části Těšínského Slezska. Pro tuto dobu bylo charakteristické tzv. kovozemědělské hospodaření. Od počátku 19. století se v okolí rozvíjel hornický průmysl, a tak mnozí bezzemci a chalupníci nacházeli nový zdroj výdělku. Mnozí si však ponechávali malé hospodářství. Dále pěstovali obilí, brambory, zeleninu, chovali krávu, prase, králíky, slepice a často i včely. Proto také najdeme v jejich obydlí nářadí na zpracování mléka a včelařské potřeby. V interiérech dřevěnky návštěvníci zhlédnou celou řadu keramických výrobků, pocházejících z místních bludovických hrnčířských dílen.

Zděná stodola s chlévem v polozapuštěném sklípku je objektem mnohem mladším než chalupa. V objektu jsou vystavena různá zemědělská nářadí včetně těch, která byla používána v dřívější době. Návštěvníci si mohou prohlédnout chlév, ve kterém majitelé chovali krávu a prase a skladovali potřebné nářadí.

Součástí hospodářství je větrný mlýnek viatrak. Mlecí zařízení je umístěno v malém prkenném stavení, křídla mlýnku a mechanismus jsou ze železa. Mlecí zařízení sloužilo především ke šrotování obilí, návštěvníci mohou sledovat mlecí zařízení v provozu.

Zeleninová zahrádka u dřevěnky prezentuje různé druhy zeleniny pěstované tradičně na Těšínsku. U domu je obnovená studna, ze které se voda čerpá pomocí dlouhého bidla s hákem. U tohoto typu studny není nutný rumpál, jelikož hladina vody ve studni je velmi vysoká.
Mini recenze

Napište krátkou recenzi k: Kotulova dřevěnka

Ověření: tři krát pět =