Muzeum Těšínska - Jablunkov

Rodinné vstupné (2+2) 80 Kč
Školní skupiny 10 Kč/žák

Držitelé průkazek ZTP, ZTP/P, ISIC, ITIC, KMT, IYTC – 50% sleva
Pracovníci muzeí a galerií, členové AMG, ICOM, novináři, pedagogický doprovod a průvodce osoby s průkazem ZTP/P – zdarma
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
30. 8. 2018 DĚTSKÝ SVĚT
... zobrazít více
Každé město je něčím zajímavé a výjimečné. Stejně tak Jablunkov, jehož historie je úzce spjata s dějinami Těšínského knížectví. V r. 1560 byl povýšen na knížecí město. Blízkost Jablunkovského průsmyku a výhodná poloha města na starobylé obchodní cestě vytvářely podmínky pro rychlý rozvoj, což se projevilo také na rozvoji řemeslné výroby. K dalším zajímavým oblastem patří kulturní a společenský život obyvatel.

Za pozornost rovněž stojí architektonické památky, které jsou nedílnou součástí historického vývoje a významu města. Jablunkovští měšťané měli svůj osobitý kroj, na který byli právem pyšní, protože díky svým četným stříbrným doplňkům a šperkům patřil k nejbohatším oděvům ve své době. Lidová kultura okolních obcí se v odlišnosti od jiných částí Těšínského Slezska vyznačovala větší archaičností a zachovalostí. Proto dnes můžeme obdivovat originální goralské kroje a mistrně provedené výrobky kovářů, tkalců, hrnčířů, tesařů a truhlářů. Muzejní expozice seznámí místní obyvatele i návštěvníky z jiných regionů s bohatou historií a významnými tradicemi města Jablunkova a okolních obcí.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Těšínska - Jablunkov