Muzeum Těšínska - Orlová

Telefon:
Web: http://www.muzeumct.cz
E-mail: orlova@muzeumct.cz

do 22.1.2019 zavřeno (instalace výstavy Neklidné hranice)
PO-PÁ 8.00-12.00, 12.30-16.00
SO zavřeno
NE 13.00-17.00
Fotografie - Muzeum Těšínska - Orlová
Děti do 6 let zdarma
Děti (6–15 let), studenti 20 Kč
Důchodci 20 Kč
Dospělí 50 Kč
Rodinné vstupné (2+2) 100 Kč
Školní skupiny 10 Kč/žák

Držitelé průkazek ZTP, ZTP/P, ISIC, ITIC, KMT, IYTC – 50% sleva
Pracovníci muzeí a galerií, členové AMG, ICOM, novináři, pedagogický doprovod a průvodce osoby s průkazem ZTP/P – zdarma
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
2. 2. 2019 Neklidné hranice
Výstava Neklidné hranice potrvá do 30.6.2019 Vznik československého státu v říjnu 1918 neprovázely pouze projevy nadšení, ale rovněž nutnost vypořádat se s obtížemi spojenými s ... zobrazít více
30. 8. 2018 PETR BEZRUČ
Zahájení výstavy 9. srpna 2018 Petr Bezruč se svou básnickou sbírkou Slezské písně představoval ve své době nečekané zjevení na poli literární tvorby. Ohlas na básníka a jeho d ... zobrazít více
V roce 2018 muzeum přestěhováno do nových prostor na: Polní 964
73514 Orlová-Lutyně. Bez stálé expozice.
text k původní stálé expozici:
Výstava je věnována pohledům do minulosti i současnosti města Orlové. Nejstarší zmínky o Orlové pocházejí již z první třetiny 13. století. Orlová tehdy tvořila jádro lokality zvané Sal (Sůl) a patřila řádu benediktýnů s mateřským klášterem v Týnci u Krakova. V držení orlovských statků se během doby vystřídalo několik šlechtických rodů - rod Cigánů ze Slupska, Bludovských z Bludovic a svobodných pánů z Mattencloitu.

Během staletí se z malé vsi vyvinula ve významné průmyslové centrum v důsledku rozsáhlé těžby uhlí ve druhé polovině 19. století. První dřevěné šachtice zde začaly vyrůstat již po roce 1817. V 60. letech 19. století vznikla sloučením několika drobných důlních děl Hlavní jáma. Protažení báňské dráhy a dobudování železniční sítě Košicko-bohumínské dráhy se stalo důležitým nejen pro město, ale zejména pro rozvoj další těžby a odbyt uhlí.

Počátkem 20. století se Orlová stala střediskem kultury a národní osvěty slovanského živlu, jež svým významem daleko přesáhla své hranice. Založení prvního českého a polského gymnázia (1909), ustavení Slezské muzejní společnosti (1912) či velkolepá průmyslová živnostenská obchodní a hospodářská výstava v roce 1926 ovlivnily nejen blízké okolí, ale i širší region Těšínska. Pestrý a rozmanitý spolkový život obsáhl desítky spolků nejrůznějšího zaměření.

V následujících dvou desetiletích rozlehlá hornická obec vzkvétala. Dne 15. října 1908 byla povýšena císařským rozhodnutím na městys a v roce 1922 na město. Život města Orlové je osudově spjat s těžbou uhlí, v jehož důsledku došlo k zániku některých částí rozvíjejícího se města. Přesto život města pulsuje dál a jeho krásy objevuje stále více návštěvníků. Návštěvníci výstavy mohou zhlédnout fotografie a pohlednice, archivní dokumenty, ukázky dobového tisku a další předměty přibližující život Orlové v minulosti. Mezi vystavenými exponáty zaujme zámecké, školní nebo kavárenské zákoutí. Pro ZŠ a veřejnost jsou připraveny pracovní listy.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Těšínska - Orlová