Malé muzeum minerálů

Fotografie - Malé muzeum minerálů
dobrovolné
Fotografie Fotografie Fotografie
Muzeum minerálů nejen z Moravské brány naleznete ve Stříteži nad Ludinou. Pokochat se zde můžete krásou polodrahokamů a různých dalších minerálů nejen z České republiky, ale také z Afriky nebo jižní Ameriky.

Soukromé muzeum minerálů otevřel místní sběratel Petr Čoček ve svém domě, kde se nyní nachází zhruba tisíc drahých kamenů a minerálů z okolních lomů i dalekých zemí. Velkou část tvoří expozice různých minerálů, achátů, jaspisů a dalších polodrahokamů, ale najdete tu i zkameněliny dávných živočichů a rostlin.

Ženy okouzlí sbírka achátů, ze kterých se dělají šperky. Mezi třemi stovkami exponátů je i jeden nadměrný kousek o průměru dvaadvacet centimetrů. Vzácných kousků má pan Čoček více, může se pochlubit například čaroit - drahým kamenem, který se nachází na jediném místě na světě v Jakutsku. Název získal teprve před třiceti lety. Nejvíc si cení jantaru z Bílých Karpat, dvojnásobné rarity. Jedná se o zkamenělou pryskyřici stromů navíc zvláštní tím, že je z listnáče a je to moravský jantar.

Většinu z nich našel Petr Čoček sám, některé dostal jako dárek od příbuzných a přátel, několik exponátů také zakoupil. O každém kameni dokáže majitel muzea vyprávět poutavé dlouhé příběhy.

Napište krátkou recenzi k: Malé muzeum minerálů