Muzeum Záhoří

Adresa:
Veselíčko 42
Veselíčko 751 25
Kraj Olomoucký

Telefon: 775 949 142
Web: http://www.obec-veselicko.cz/category/aktuality/muzeum-zahori/
E-mail: info@obec-veselicko.cz

Otevírací doba
Oficiální otevření 21. června 2014.
Fotografie - Muzeum Záhoří
Vstupné:
Vstupné není
Fotografie Fotografie Fotografie
Stálá expozice
Národopisná oblast lipenského Záhoří.
Lidová světnice.
Tematická výstava: duben 2014: Velikonoční tradice, červen-srpen: Venkovská hospoda.
Mini recenze

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Záhoří

Ověření: tři krát pět =  

(4. 5. 2014) Ve Veselíčku otevřeli o Velikonocích malé vesnické muzeum
Veselíčko – Velikonoční výstavou otevřeli v pátek 18. dubna ve Veselíčku malé vesnické muzeum, jež má přiblížit tradice a historii obce i národopisné oblasti Záhoří. Do nových prostor zavítalo o svátcích na sto padesát lidí z obce i okolí.
Prostory malého muzea nabízejí kromě typických velikonočních dekorací i specifické a vtipné doplňky k dotvoření atmosféry jarních svátků. „Výstavy budou vždy takto tematicky zaměřené. Například na řemesla, hry a hračky, další tradice v obci," uvedla autorka výstavy Stanislava Čočková.
Rekonstruované prostory obecní budovy se během pěti měsíců proměnily k nepoznání. Muzeum Záhoří postavila obec z peněz evropského Programu rozvoje venkova LEADER. Získala asi půl milionovou dotaci.
„Dlouho jsme si nevěděli rady s nevyužitým a chátrajícím objektem, který je součástí budovy, kde sídlí i pohostinství. A o muzeu jsme už déle uvažovali, protože pravidelně v obci pořádáme výstavy, které se vztahují k historii a tradicím obce. Jen vhodné prostory nám k tomu zatím chyběly," vysvětlil starosta obce Tomáš Šulák.
Proč ve Veselíčku otevřeli právě muzeum Záhoří?
„I když se na některých mapách této národopisné oblasti Veselíčko neobjevuje, přesto se k ní hlásíme. A podle etnografů je právě sounáležitost s určitým regionem v současné době pravým ukazatelem, kam obec patří," uvedl starosta.
K této sounáležitosti přispěl ve vesnici zejména folklorní národopisný soubor, který v obci působil v padesátých letech minulého století. Na jeho slavnou éru už sice žádný další spolek nenavázal, přesto se některé tradice dosud drží.
„Například májkování je u nás stále velmi populárním zvykem. Děvčátka s májky chodí na Smrtnou neděli koledovat, májky jim vyrábí místní ženy," uvedla Stanislava Čočková, která je zároveň ředitelkou místní mateřinky, kde se stále drží tradice folklorních lidových písní a tanců v krojích.
Autor: Eva Lehnertová