Podlipanské muzeum v Českém Brodě

/děti, studenti, důchodci/
rodinné: 60 Kč
zdarma: /děti do 6 let, ZTP/
Podlipanské muzeum v Českém Brodě bylo založeno již v roce 1896. Sídlí v pozoruhodné secesní budově, postavené podle projektu architekta Antonína Balšánka, kterou obklopuje původní zahrada. Muzeum tvoří jednu z dominant historické vilové čtvrti, rozprostírající se na severozápadním okraji města. Muzejní expozice přibližují památnou bitvu u Lipan (30. 5. 1434), slovanská hradiště v Pošembeří a zajímavou orientální sbírku cestovatele Josefa Zounka. Každoročně se zde koná také několik sezónních výstav a doprovodných programů.

Bitva u Lipan a ohlasy husitství ve středních Čechách
Lipanská bitva (30. května 1434) byla chápána jako memento i trauma českých dějin a představuje významnou událost české historie. Nová expozice se zaměřuje na přípravu a průběh bitvy samotné, avšak zachyceny jsou i širší souvislosti tohoto důležitého mezníku husitského hnutí. Seznamuje tak se základními událostmi, osobnostmi a dalšími stránkami husitství. V následné části je dokumentována husitská tradice ve východní části středních Čech od 2. poloviny 19. století. V této době bylo husitství povýšeno na český národní symbol a každoroční pouti k lipanské mohyle měly dalekosáhlý ohlas. Vedle poutí na Lipany však nejsou opomenuty i další projevy husitské tradice na Českobrodsku, Kouřimsku, Kolínsku, Poděbradsku, Nymbursku, Kutnohorsku a Čáslavsku.

Výstavní projekt je založen na spojení tradičních přístupů s moderní audiovizuální technikou. Jeho didaktické cíle podporují neobvyklá řešení, inscenace působení obrazů, překvapení i hry. Návštěvníka uchvátí útok těžké jízdy na vozovou hradbu, může vést „dialog“ s obrazem Jiříka z Poděbrad nebo si hledat informace na dotykových obrazovkách. Součástí expozice jsou repliky i originály zbraní, další historické i umělecké exponáty.

Antické starožitnosti Josefa Zounka
Expozice představuje unikátní sbírku statkáře a cestovatele Josefa Zounka z Mrzek. Egyptologické předměty. sošky bůžků, ukázky antického skla, keramických lampiček a fotografie míst, která J. Zounek navštívil.

Slovanská hradiště v Pošembeří
Expozice ve vstupních prostorách muzea prezentuje archeologické průzkumy slovanských hradišť Klučova, Tismic, Doubravčic a Přistoupimi.

Napište krátkou recenzi k: Podlipanské muzeum v Českém Brodě