Městské muzeum ve Velké Bíteši

Telefon: 566 789 380, 731 852 112
Web: http://www.vbites.cz/cs/zivot-ve-meste/muzeum
E-mail: muzeum.velkabites@seznam.cz

Muzeum je otevřeno sezónně, a to od začátku měsíce května do konce září ve všední dny mimo pondělí a státní svátky od úterý do pátku od 8 hod. do 12 hod. a od 14 hod. do 16 hod.\r\nExpozice a výstavy je možné shlédnout i mimo sezónu. Prosíme však o předešlé telefonické nebo mailové objednání.
Fotografie - Městské muzeum ve Velké Bíteši
Vstupné pro dospělé je 10 Kč, pro děti, studenty a držitelé prokazek SENIOR PAS 5 Kč. Držitelé průkazek AMG, ICOM, členové Muzejního spolku Velkobítešska a návštěvníci v lidových krojích (v čase lidových slvností) mají vstup zdarma. Pro ostatní veřejnost je vstup zdarma v Den muzeí (18. května) a ve Dny evropského dědictví (11. a 12. září - avšak mimo čas bítešských hodů).
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
26. 11. 2014 Včelařská beseda
Městské muzeum ve Velké Bíteši ve spolupráci s Českým svazem včelařů ve Velké Bíteši pořádají v neděli 7. prosince od 14 hodin Včelařskou besedu, na které se návštěvníci dozvědí in ... zobrazít více
26. 11. 2014 Na bítešském jarmarku
V sobotu 29. listopadu od 15 hodin proběhne v Kulturním domě ve Velké Bíteši již XIII. ročník folklorního pořadu Na bítešském jarmarku. Obsahem pořadu budou tradičně lidové písně, ... zobrazít více
26. 11. 2014 přednáška Japonsko
... zobrazít více
Mineralogické a geologické zajímavosti Velkobítešska\r\n\r\nExpozice minerálů a hornin v městském muzeu představuje ukázky typických druhů a skupin, zahrnuje většinu známých lokalit v širším okolí Velké Bíteše a předvádí ukázky z nejnovějších nálezů. Vedle přírodních vzorků jsou vystaveny i kusy v různé míře opracované. \r\nMinerály jsou uspořádány do šesti skupin podle podmínek jejich vzniku, především podle teploty jejich krystalizace, od nejvýše temperovaných minerálů magmatických, přes výše teplotní pegmatitové stádium až ke středně a nízce teplotním minerálům křemenných a rudních žil. Z této posloupnosti se vymykají minerály přeměněných hornin. Poslední skupinu zastupují minerály vznikající při obyčejných teplotách v kůře větrání. Některé minerální skupiny jsou doplněny vzorky matečných a hostitelských hornin. Charakteristika minerálních skupin je uvedena v příslušné vitríně, vznik minerálů je ilustrován schématem, lokality jsou přehledně vyznačeny v geologické mapě.\r\n\r\nHistorie ěsta Velké Bíteše\r\n\r\nVlastivědná expozice, pojednávající o historii města a jeho okolí. K shlédnutí jsou první zmínky o Velké Bíteši, Velká Bíteš městem, Hrdelní soud, Míry a váhy, jednotlivá řemesla provozovaná ve městě (kovářství, pernikářství, modrotisk, porcelán a keramika užívaná v bítešských domácnostech, pivovarnictví). Část expozice byla tématicky upravena. Instalováním historie posledních majitelů Náměšťského panství-rodu Haugwitzů; doklady o působení Jana a Karla st. ze Žerotína ve Velké Bíteši v kontextu na budovu, ve které muzeum nyní sídlí (budova byla za Pánů ze Žerotína modlitebnou Českých bratří); instalací ukázky pracovny v měšťanském domě z období 2 ½ 19. století a archeologickými nálezy ve Velké Bíteši a jejím okolí došlo k tématickému rozšíření expozice.

Napište krátkou recenzi k: Městské muzeum ve Velké Bíteši