Památník Adolfa Kašpara v Lošticích

Loštice 789 83
Kraj Olomoucký

Telefon: 725 477 650
Web: http://muzeum-sumperk.cz/domains/muzeum-sumperk.cz/index.php/cs/nase-muzea/pamatnik-adolfa-kaspara-v-losticich
E-mail: pamatnik.lostice@muzeum-sumperk.cz

středa–neděle: 9:00–12:00, 12:30–17:00
Fotografie - Památník Adolfa Kašpara v Lošticích
Expozice
dospělí – 20 Kč
žáci a studenti – 10 Kč
senioři a ZTP (včetně doprovodu) – 10 Kč
skupinová sleva – 10 Kč/osoba (skupiny žáků a studentů-min. 5 osob)

Výstavy
dospělí – 20 Kč
žáci a studenti – 10 Kč
senioři a ZTP (včetně doprovodu) – 10 Kč
skupinová sleva – 10 Kč/osoba (skupiny žáků a studentů-min. 5 osob)

Památník Adolfa Kašpara
Ojedinělá kolekce děl Adolfa Kašpara představuje průřez celou umělcovou tvorbou. Návštěvník zde najde proslavené ilustrace k dílům Aloise Jiráska, Boženy Němcové a dalších spisovatelů, ale také knihovnu s výtisky románů a povídek, které Kašpar mistrně obohatil svými ilustracemi. Zaujmou také akvarely a tempery s motivy z Loštic a okolí, z Kašparem obdivované Rusavy i z jeho studijních pobytů v zahraničí. V expozici našly místo také méně známé umělcovy grafiky, které jsou pro mnohého návštěvníka příjemným překvapením. Za zmínku stojí především lept „Loutkové divadlo“ z roku 1905, který byl vydán jako členská prémie spolku Mánes roku 1906 nebo intimně laděná akvatinta „Varhaník“. Mezi exponáty nechybí známé akvarely, jako „V Lošticích v zahradě“, „Na dvoře hanáckého statku v Paloníně“, či „Jitka Kašparová ve vratech domu v Lošticích“ a další. Kašparova díla zde doprovází umělcova busta od akademické sochařky Ryany Andrýskové-Bačákové.
V Kašparově Památníku najde návštěvník také předměty z jeho etnografické sbírky včetně hanáckého kroje, keramiky a lidového nábytku. Kuriozitou jsou hračky Kašparovy dcery Jitky, z nichž některé sám zhotovil. Vyvrcholením prohlídky expozice je nahlédnutí do mistrova ateliéru v podkroví domu. Již původní nábytek v předpokoji ateliéru navozuje atmosféru doby, v níž umělec žil. Také autentické zařízení samotného ateliéru upomíná na chvíle, kdy zde vznikala nejlepší mistrova díla.

Napište krátkou recenzi k: Památník Adolfa Kašpara v Lošticích