Muzeum města Police nad Metují v benediktinském klášteře

Police nad Metují 54954
Kraj Královéhradecký

Telefon: 775 393 608
Web: http://www.muzeumnachod.cz/index.php/2015/10/10/muzeum-mesta-police-nad-metuji/
E-mail: vecerova@muzeumnachodska.cz

Květen a říjen otevřeno pátek – neděle
Červen-září denně mimo pondělky
9,30-12,00; 13,00-17,00
Fotografie - Muzeum města Police nad Metují v benediktinském klášteře
Komentované prohlídky muzea a kláštera:
Plné vstupné 70 Kč
Snížené vstupné 50 Kč

V rámci jedné vstupenky lze navštívit také starou patrovou roubenou barokní školu Dřevěnku z roku 1785.
Nabízíme komentované prohlídky prostor benediktinského kláštera. Stavebně historická prohlídka s odborným výkladem kunsthistorika zahrnuje nádvoří a chodby kláštera, výklad o raně gotickém portálu kostelu Nanebevzetí Panny Marie, prohlídku prostor prelatury, v níž se nachází muzeum s ukázkou bytu z 19. století a soukromou opatovou secesní kaplí.

Muzeum města Police nad Metují je umístěno v prvním patře benediktinského kláštera v místnostech původně určených pro pobyt opata, jejichž součástí je i soukromá secesní opatova kaple.

Muzeum vzniklo již v roce 1946 jako Pamatník města Police nad Metují. Později, v 80. letech 20. století, bylo v souladu s tehdejšími tendencemi integrováno s Okresním muzeem v Náchodě. To zde v roce 1993 u příležitosti 740. výročí první písemné zprávy o Polici nad Metují instalovalo tradičně pojatou expozici dějin města, která je průběžně v rámci možností inovována a doplňována (poslední rozsáhlejší reinstalace proběhla v roce 2007).

Součástí prohlídky je unikátní soukromá opatova kaple s původní secesní výzdobou a oltářem. Předsálí kaple je vybaveno nepůvodním pseudohistorickým vyřezávaným nábytkem z konce 19. století. Unikátem je i záchod umístěný za kaplí. Hlavní obytná místnost bytu je zařízena jako měšťanský pokoj z 19. století, s ukázkami nábytku, obrazů a skla a porcelánu.

Vlastní tradičně pojatá expozice je umístěna v jedné z místností opatova bytu. Jsou v ní vystaveny historické předměty dokumentující řemesla, obchod a činnost spolků v Policí nad Metují. Mezi exponáty zaujme především kupecké vyřezávané a polychromované znamení v podobě dvou draků podpíraných dvěma postavami – alegoriemi řemesel a obchodu, cechovní truhličky, váhy, soustava pivovarských měr, cechovní ferule či korouhev vyvěšovaná při pravidelných trzích. Poměrně rozsáhlá je i kolekce typářů pečetí. V expozici jsou dále představeny i podmalby na skle, svícny, historický model a dobové obrazy kaple na Hvězdě, či unikátní oltářní obraz malovaný na dřevěných dveřích. Zastoupeny jsou i ukázky kolovratů, historických hodin a oblečení. Své místo mají i předměty dokumentující činnost spolků (Sokol, Tamburašové, Velocipedisté…).

Na chodbě je instalována stálá výstava zachycují v hlavních bodech dějiny kolonizace Policka a dějiny městečka Polici nad Metují od první písemné zmínky v roce 1253 až do roku 2003. Výstava je doplněna medailonky významných osobností z Policka, např. významného historika V.V. Tomky, jehož manželka pocházela z Police nad Metují, pokrokového faráře Sigismunda Boušky, mykologa M. Bezděka, malíře V. Luňáčka, spisovatele A. Krtičky-Polického a diplomata a historika St. Brandejse.

V prostoru tzv. Laudonova sálu se dříve konaly dočasné výstavy. Na stěnách jsou částečně odkryté barokní fresky zachycující mimo jiné i podobu průčelí klášterního kostela. V sezóně 2020 bude tento prostor z důvodu špatného technického stavu uzavřen.

Součástí muzea je také Muzeum zimních sportů Emericha Ratha. Jádro expozice muzea zimních sportů tvoří soukromá sbírka zesnulého pedagoga, řezbáře a sběratele Mgr. Jindřicha Vaňka z Hronova (*1937 +2011).

Jádro expozice muzea zimních sportů tvoří soukromá sbírka zesnulého pedagoga, řezbáře a sběratele Mgr. Jindřicha Vaňka z Hronova (*1937 +2011). Původní Vaňkova sbírka je nově doplněna o textové a obrazové panely, které přibližují historii lyžování a skoků na lyžích v Machově, Hronově a Polici nad Metují. Připomenuty jsou i významné osobnosti z tohoto regionu, například broumovský rodák Emerich Rath (*1883 +1962), všestranný sportovec, účastník dvou olympiád, vegetarián, antifašista a tremp, či polický rodák Jiří Beran (*1952), československý reprezentant v běhu na lyžích, účastník dvou zimních olympijských her a pětinásobný vítěz běhu “Jizerská padesátka“. Expozice seznámí návštěvníky také se slavnou a dlouho tradici výroby bruslí v Polici nad Metují. Vedle toho je připomenuta také výroba lyží a hokejek v regionu (Oldřichovky a Foglarky). Expozici dále doplňují historické pracovní sáně, sportovní i dětské sáňky, skiboby, historické lyžařské boty a běžecké vosky.

Vaňkovo muzeu zimních sportů bude přístupné v rámci prohlídky Muzea města Police nad Metují v prvním patře benediktinského kláštera. Mimo turistickou sezonu je muzeum otevřeno pouze každou první sobotu v měsíci od 10,00 do 14,00 hod. Turistická sezona bude zahájena v květnu, kdy bude otevřeno o víkendech (pátek, sobota, neděle) a státních svátcích. Od června do září pak lze muzeum navštívit denně mimo pondělí.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum města Police nad Metují v benediktinsk...