Podskalská celnice na Výtoni

Adresa:
Rašínovo nábřeží 412/30
Praha 2 – Nové Město 120 00
Kraj Hlavní město Praha

Telefon: +420 224 919 833
Web: https://www.muzeumprahy.cz/objekty/podskalska-celnice-na-vytoni-2
E-mail: muzeum@muzeumprahy.cz

Otevírací doba
so-ne: 9.00-18.00
Fotografie - Podskalská celnice na Výtoni
Vstupné:
Základní: 60 Kč

Snížené (děti a mládež 7–26 let a osoby nad 65 let): 50 Kč

Rodinné (max. 2 dospělí a max. 4 děti do 15 let): 130 Kč
Aktuální akce
23. 8. 2023 Zažít město jinak na Výtoni
... zobrazít více
31. 8. 2022 Výtoň zblízka s Muzeem města Prahy
Muzeum města Prahy ve spolupráci s okolními podniky a obchody připravuje na sobotu 17.9. oživení Výtoně s bohatým programem. Po celou dobu konání akce bude navíc vstup zdarma do ... zobrazít více
7. 9. 2021 Výtoň zblízka s Muzeem města Prahy
Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s okolními podniky a obchody připravuje na sobotu 18.9. od 10:00 do 18:00 oživení Výtoně s bohatým programem. Podívat se můžete do Podskal ... zobrazít více
Stálá expozice
Expozice v Podskalské celnici, unikátní renesanční budově se srubovým patrem, vystavěné v 16. století, nabídne návštěvníkovi možnost seznámit se s původním účelem stavby, totiž místem vybírání cla z dřeva připlaveného do Prahy.

Podskalská celnice zároveň představuje poslední připomínku starého Podskalí, dnes zcela přeměněné pražské čtvrti na břehu Vltavy, jejíž domky, charakteristické dřevařské ohrady i vorové přístavy musely ustoupit moderní výstavbě na konci 19. a počátkem 20. století. Život plavců, obchodníků s dřívím, dřevařů, pískařů, ledařů a dalších „lidí od vody“ je naštěstí plasticky zachycen na nemalém množství fotografií, případně kreseb, s nimiž se návštěvník bude moci seznámit, stejně tak jako s nástroji používanými podskalskými řemeslníky.

Expozice je zaměřena i na dokumentaci proměn dopravy na Vltavě v okolí Prahy – podobu tradiční voroplaby či rozvoj lodní dopravy může návštěvník sledovat opět prostřednictvím dobové fotodokumentace se zapojením prezentačních možností moderní techniky, stejně jako se mu naskytne možnost díky mechanicko-elektronickému simulátoru si zkusit plavbu legendárními Svatojánskými proudy, které museli po staletí voraři překonávat při plavení vorů do Prahy.
Mini recenze

Napište krátkou recenzi k: Podskalská celnice na Výtoni

Ověření: tři krát pět =