100 let od požáru hradu Roštejn

14. 5. 2015 - Muzeum Vysočiny Jihlava vás zve na mimořádnou akci na hradě Roštejně, která se uskuteční v sobotu 13. června 2015. Téměř na den přesně, před sto lety, postihl hrad Roštejn ničivý požár. Chystaná akce připomene tuto pohromu celodenním programem. 12. června roku 1915 v podvečer přišla náhlá letní bouřka a blesk udeřil do špičky šindelové střechy věže. Ta se vzňala a požár se rychle rozšířil na celý krov. Brzy zachvátil i dřevěné schodiště a podlahy v poschodích. Dobrovolnému hasičskému sboru z Růžené, který přispěchal na pomoc, chybělo větší množství hadic a přísun vody. Hasiči se snažili oheň lokalizovat jen na věž, ale z věže náhle spadly dva hořící trámy na šindelovou střechu renesančního paláce a vítr rozšířil oheň do celé obytné části hradu. Díky velké obětavosti hasičů a dalších dobrovolníků bylo alespoň zachráněno obydlí lesníka, kaple, ochozy a Botanický sál. Požárem byly zničeny stropy a podlahy sálů a poškozeny cenné fresky na stěnách. Až po téměř 50 letech od požáru se hrad začal opravovat. Stropy i fresky se již nepodařilo rekonstruovat do původní podoby. Zásadní opravy začaly až v roce 1958. V roce 1964 byl objekt převzat Muzeem Vysočiny v Jihlavě a část hradu byla pro veřejnost otevřena v roce 1969. Po dalších opravách byly ostatní interiéry na dnešní prohlídkové trase zpřístupněny v roce 1982. Dnes jsou zde vystaveny sbírky z fondu Muzea Vysočiny v Jihlavě. Předběžný program akce: 10:00 otevření malého tržiště na nádvoří 11:00 Velká hasičská pohádka, hraje divadlo De Facto Mimo Jihlava 13:00 vernisáž výstavy „100 let od požáru hradu Roštejn“ 14:00 program dobrovolných hasičů z Růžené, Třeštice a Hodic 16:00 komponovaný pořad - Divadelní soubor Karla Čapka a Skupina historického šermu Hebrix Třešť 18:00 a 19:00 vystoupení swingové kapely Tataband ze Žďáru nad Sázavou 21:30 tradiční noční prohlídka hradem hradem 22:30 ohňová show – Společenství meče a ohně Novus Origo Polná (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka hrad Roštejn)