Stromovka

30. 4. 2018 - Muzeum hl. m. Prahy pořádá od 14. března do 1. července venkovní výstavu Stromovka. Ta je věnována historii Královské obory Stromovky, jedné z významných zelených ploch na mapě Prahy a jejímu vývoji od 16. do 20. století.Zlatý věk této panovnické honitby v těsné blízkosti hlavního města nastal v 16. a na počátku 17. století. Od začátku 19. století se pak stala vyhledávaným místem zábavy Pražanů. Prostřednictvím reprodukcí fotografií, dobových map, kreseb a rytin představí výstava vývoj tohoto parku až do doby, jak jej známe dnes. Do historie Královské obory se nejvýznamněji zapsali Ferdinand II. Tyrolský a Rudolf II. Původní název místa zněl „Alte Tiergarten“, v překladu „stará obora“. V éře obou vládců se však spíše přibližoval k novodobému významu zoo. Počet druhů chované cizokrajné zvěře byl skutečně úctyhodný. Z iniciativy Rudolfa II. byly v oboře realizovány stavby Císařského mlýna a Rudolfovy štoly, vodního díla, které přivádělo do rybníka ve Stromovce vodu z Vltavy. Výstava neopomíjí ani další významné stavby, Místodržitelský letohrádek a Dvoranu (Šlechtovu restauraci). Od roku 1804 je královská obora přístupná veřejnosti jako anglický park se zahradnicky upravenými úseky. V 19. století do něj sice okrajově zasáhla stavba Podmokelské a Buštěhradské dráhy a procházely jím i tramvajové koleje, nic z toho ale nezmenšilo jeho oblibu trvající dodnes. (Muzeum hlavního města Prahy)