Komentovaná prohlídka Novomlýnské vodárenské věže s kurátorem

25. 6. 2018 - Prozkoumejte s muzejním kurátorem složitou historii věže nacházející se na Nových Mlýnech v Praze, která až do začátku 20. sloužila jako vodárenské věž zásobující vodou Nové Město. Na místě dnešní ulice Nové mlýny, v místech kde odbočuje cesta od gotického kostela sv. Klimenta k řece Vltavě, stávaly již ve 14. století vodní mlýny. Z celé mlýnské zástavby stojí dnes na místě pouze vodárenská věž, která zásobovala vodou dolní Nové Město. Povodeň roku 1655 věž výrazně poškodila, musela být vystavěna znovu, patrně s využít některých prvků z věže minulé. V letech 1658– 60 vznikla současná věž s šesti patry, opět s velkorysým vyhlídkovým prostorem. S koncem 19. století přišel i konec vodárenské funkce věže. Praha začala být zásobována z moderních vodáren a dálkovými přivaděči. V Novomlýnské vodárenské věži byl již v době její výstavby v 17. století zřízen i nebývale bohatě pojatý vyhlídkový prostor, tzv. Lusthaus, který si sovu reprezentativní a slavnostní funkci ponechal i v 60. letech 20. století Samotným objektem a jeho historií Vás provede kurátor objektu a historik Karel Kučera. Kapacita prohlídky je omezena - pro rezervaci nás kontaktujte na: marketing@muzeumprahy.cz Cena za komentovanou prohlídku 250 Kč Více informací najdete na: www.muzeumprahy.cz Kdy 19. 9. 2018 od 17:30 Kde Novomlýnská vodárenská věž, Nové mlýny 827/3A, 110 00 Praha 1 – Nové Město (Muzeum hlavního města Prahy)