PETR BEZRUČ

30. 8. 2018 - Zahájení výstavy 9. srpna 2018 Petr Bezruč se svou básnickou sbírkou Slezské písně představoval ve své době nečekané zjevení na poli literární tvorby. Ohlas na básníka a jeho dílo představuje jeden z nejrozsáhlejších souborů literárněvědných a příležitostných materiálů nejen k životním výročím básníka, ale i prvního vydání Slezských písní. Muzejní knihovna a studovna Silesia má ve svých sbírkách celou řadu bibliofilských tisků básní ze Slezských písní i svazky Slezských písní jako celku a rovněž cizojazyčná vydání této sbírky a další díla Petra Bezruče. Kromě tisků výstava prezentuje také vazbu Petra Bezruče na Těšínsko nejen v tématice jednotlivých básní. Jménem Petra Bezruče byly v průběhu 20. století označovány ulice, náměstí, nábřeží, sady a parky, kulturní instituce, školy i nejrůznější spolky, literární festival, turistické chaty, hotel, rybník nebo důl. Svou vlastní ulici má na dvou místech na území našeho regionu také imaginární postava ze Slezských písní, Maryčka Magdonova. Označení Bezručova, Bezručovo, Bezručův nebo Petra Bezruče nese v České republice celkem 311 místních názvů. Na výstavě jsou prezentovány všechny takové lokality na Těšínsku. Výstava potrvá do 31. 12. 2018 (Muzeum Těšínska - Orlová)