Sopečný den v muzeu

23. 9. 2019 - Dne 12. října se uskuteční k aktuální výstavě "Hory oheň plivající aneb sopky našeho kraje" dvě akce. Nejprve to bude komentovaná prohlídka, kdy výstavou provede se zasvěceným výkladem její autor, přírodovědec muzea Jan Matějů. Začátek ve 14 hodin. Dna navazující akci, přednášce s pokusy nazvané "Ďáblovy výtvory v krajině a v laboratoři - výstup magmatu na zemský povrch", osvětlí Prokop Závada z Geofyzikálního ústavu Akademie věd způsob vzniku různých druhů sopek a výsledky sopečné činnosti a jejich následného zvětrávání s pomocí názorných geologických pokusů. Výrazné kopce v mírně zvlněné krajině jsou často tvořeny erozními zbytky odolných vyvřelých hornin, které vznikly sopečnou činností v geologické minulosti. V lidových vyprávěních a mýtech byla tato místa často spojována s nadpřirozenými silami a jejich postavami, odtud názvy jako „Čertova zeď“ či „Ďáblova věž. Návštěvníci se mohou těšit na „funkční model“ maarové sopky, který bude po přednášce předveden na dvorku muzea. V průběhu akce si budou moci nejen děti zkusit připravit vlastní „sopečnou erupci“. Začátek v 15, konec v 17 hodin. (Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)