2. 11. 2021 - Doprovodné programy k výstavě Město jako přízrak/Pražské inspirace Jaroslava Foglara Cyklus přednášek a besed Vždy v úterý od 18.00, malý přednáškový sál domu U Zlatého prstenu, cena 80 Kč. 16. 11. Jestřáb a Skautská nadace Jaroslava Foglara Roman Šantora o pozůstalosti Jaroslava Foglara, tajemstvích jeho bytu, vzniku Skautské nadace Jaroslava Foglara a její péči o jeho odkaz. 14. 12. Foglarova Dvojka Slávek Janov si povídá s Jaroslavem Čvančarou, členem legendárního skautského oddílu Dvojka o činnosti oddílu a Jestřábovi v šedesátých letech 20. století. 18. 1. Pochybná morálka Rychlých šípů Tomáš Vučka o tom, zda pověst mravní dokonalosti a role veřejného ochránců spravedlnosti nepřipravily Rychlým šípům nakonec past. 15. 2. Rychlé šípy a Foglarova Stínadla ve filmu Petr Kotek o hraných filmech se stínadelskými tématy a o filmových a televizních dokumentech o Jaroslavu Foglarovi. 15. 3. Jaroslav Foglar a jeho hry ve staropražských ulicích Jiří Pedro Zachariáš o významu her ve městě, jimiž Jaroslav Foglar významně obohatil metodický fond mimoškolní výchovy, o jejich přípravách a realizacích. 19. 4. Mezi dynamikou a snem, mezi silou a jemností: dvě výtvarné podoby (nejen) Stínadel. Tomáš Vučka diskutuje s ilustrátory Pavlem Čechem a Richardem Fišerem o jedinečných způsobech interpretace foglarovských motivů v jejich pracích. 17. 5. Fenomén Foglar Pavel Hošek o rituálech, posvátných místech a časech, úloze dobra, pravdy a krásy ve foglarovských vyprávěních. 14. 6. Rychlé šípy a hlubinná psychologie Karel Beneš o vztahu mezi jungiánsky pojatou psychoanalýzou a stínadelskými příběhy Rychlých šípů, zejména v prvních dvou knihách Foglarovy trilogie. Sobotní programy pro děti i dospělé Tyto programy jsou součástí vstupného do objektu, ale je nutné si předem zarezervovat místo na: stinadla@muzeumprahy.cz. Počet míst je omezen, proto je rezervace závazná. 13. 11. Odpoledne s ABC – průnik světa Jaroslava Foglara se světem časopisu ABC 14.00-17.00, odpočinkový prostor v domě U Zlatého prstenu, od 12 let a dospělí Moderovaná diskuse s osobnostmi časopisu ABC – Vlastislav Toman, Ladislav Badalec, Josef Kropáček, Zdeněk Ležák. 15. 1. Odpoledne pro dětské skupiny – Pátrači ve výstavě 14.00-15.30 a 16.00-17.30, s pátrací hra s lektorským programem ve výstavě Lektorský program pro organizované skupiny dětí ve věku 7-11 a 12-15 let. 12. 2. Odpoledne pro dětské skupiny – Pátrači ve výstavě 14.00-15.30 a 16.00-17.30, s pátrací hra s lektorským programem ve výstavě Lektorský program pro organizované skupiny dětí ve věku 7-11 a 12-15 let. 23. 4. Vinohrady Jaroslava Foglara 15.00-17.00, místo srazu: u tramvajové zastávky Vinohradské hřbitovy (Vinohradská, zastávka ve směrů dolů ke krematoriu). Komentovaná vycházka s Tomášem Vučkou po místech, která pamatují J. Foglara. 24. 5. Prokopské údolí a Jaroslav Foglar 15.00-17.00, místo srazu: na rohu ulic Hlubočepská a K Dalejím (pod tzv. Pražským Semmeringem). Komentovaná vycházka s Tomášem Vučkou po místech spojených s Foglarovou Dvojkou. Autorské komentované prohlídky výstavy Vždy v úterý od 17.30, cena vstupné na výstavu + 80 Kč za autorskou komentovanou prohlídku. Pražské inspirace Jaroslava Foglara (3. patro) Provází autorka Pavla Státníková, komisařka výstavy 23. 11.; 18. 1.; 22. 3.; 24. 5. Město jako přízrak (suterén) Provází autor Petr Kotek 2. 11.; 7. 12.; 22. 2.; 26. 4.; 21. 6. Lektorské programy pro školy Tajuplná zákoutí staré Prahy - střední školy a vyšší gymnázia (15-19 let); 90 minut Žáci interpretují zákoutí staré Prahy na obrazech z konce 19. a počátku 20. století a porovnávají tehdejší obraz s dnešním. Vzdělávací oblasti: Člověk a společnost, Umění a kultura. Vítejte ve Stínadlech – 9-11 let a 12-13 let; 60-90 minut dle domluvy 1. stupeň ZŠ (3.-5. třída) Žáci ve výstavě po skupinách pátrají po postavách a místech s Foglarovy stínadelské trilogie. Společně pak vyluští zprávu a seznámí se základními informacemi o J. Foglarovi. Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět. 2. stupeň ZŠ (6.-7. třída) Žáci ve skupinách ve výstavě pátrají po odpovědích na otázky a vyluští zprávu. Společně s lektorem zmapují spisovatelskou a skautskou činnost Jaroslava Foglara. Vzdělávací oblast: Člověk a společnost, Umění a kultura. Individuální aktivity pro rodiny s dětmi Karty a hrací plány jsou k vyzvednutí na pokladně v domě U Zlatého prstenu. Tajemná Stínadla Sada karet provede prostřednictvím různých úkolů výstavou. Cílem je sestavit zprávu a získat odměnu. „Průvodce“ má variantu i pro organizované skupiny. Venkovní hra Stínadla Hráči hledají podle slepé mapy Stínadel 17 míst, na kterých plní 17 úkolů. Cílem je získat 17 unikátních stínadelských pamětních karet a vyluštit závěrečnou tajenku. (Muzeum hlavního města Prahy)