Řemesla v pořádku - historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost

28. 5. 2014 - Muzeum hlavního města Prahy otevírá novou stálou expozici „Řemesla v pořádku – historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost“ od 28. května 2014 v Zámeckém areálu Ctěnice. Muzeum hlavního města Prahy spravuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek cechovních památek na světě. Jedná se o specifickou sbírku dokládající historii a způsoby prezentace řemeslných spolků. Historie profesních sdružení řemeslníků se začala psát v Evropě v 11. a 12. století. V tehdy vznikajících městech se usazovali převážně řemeslníci. Sdružovali se do tzv. cechů, v českém prostředí se užíval název pořádky. Chtěli udržovat řemeslo v pořádku, tedy pěstovat dobré vztahy, kontrolovat kvalitu výrobků, udržovat ceny, společně pečovat o nemocné apod. Návštěvník na výstavě uvidí řadu unikátních předmětů, jako je například torzo slavnostní korouhve pražského cechu řezníků, které dosahuje výšky téměř 3 metry a šířky 2 metry. Samotná korouhev dosahovala velikosti nejméně 5 x 3 metry. Dochovaná část zachycuje portrét císaře Karla VI. vymalovaný jeho dvorním malířem Johannem Gottfriedem Auerbachem, na druhé straně je figura lva s datací 1730. Jedná se o jeden z mála obrazů tohoto umělce dochovaný v našich sbírkách, který byl objeven až v souvislosti s přípravou této expozice a prošel náročným restaurováním. Dále zde návštěvník najde řadu velkoryse zdobených pokladen, z nichž některé budou instalovány otevřené. Návštěvník tak bude moci proniknout do tajemství tajných zásuvek, které truhly často mívaly. Obdivovat bude možné i slavnostní cínové nádobí zdobené rytinami cechovních znaků. Představeny budou unikátní mistrovské práce, které vytvářel tovaryš, když se chtěl stát mistrem. Tou nejpozoruhodnější je mistrovská práce pasíře Isaaca ze Starého Města pražského z roku 1820, která představuje poslední večeři Páně. Řada předmětů ještě nikdy nebyla vystavovaná a před prezentací musely projít náročnými zásahy konzervátorů a restaurátorů. Návštěvník si v expozici prohlédne více jak 200 nejzajímavějších předmětů cechovní kolekce ze sbírek Muzea hlavního města Prahy, doplněných o unikátní kousky ze sbírek Moravské galerie v Brně a Národního muzea. Expozice nebude omezena pouze dobou existence cechů, které byly zrušeny roku 1859. Profesní sdružování nás zajímá jako celospolečenský fenomén. Představíme vývoj řemeslných sdružení po roce 1859 v jednotlivých časových etapách: do roku 1948, do roku 1989 a po současnost. V rámci prezentace současnosti jsme vybrali organizace, které patří mezi nejaktivnější u nás. Seznámíme vás se zástupci tradičních řemesel, jako jsou řezníci, vinaři, kuchaři a cukráři, kadeřníci, malíři, nábytkáři, pekaři, kamnáři, kameníci, kominíci, kováři, klempíři a pokrývači, architekti. Zároveň představíme profese, které bychom v dávné historii marně hledali: IT, cestovní ruch, muzejnictví a také asociace sdružující mnohá další řemesla. Také tyto obory ctí principy zakotvené už u středověkých cechů. V rámci stálé expozice vyjde publikace, ve které čtenář najde řadu textů, které mu umožní proniknout do tajemství cechovního života. Zjistí, jaká byla role učňů, tovaryšů a mistrů, ale kniha představí i nová zjištění o tom, jak důležité byly pro řemesla ženy a že se zdaleka nejednalo pouze o pomocnice, ale vedly celý chod mistrovského domu a zajišťovaly i obchod s výrobky. Důležitou součástí publikace jsou i kvalitní fotografie vystavených předmětů. (Muzeum hlavního města Prahy)