Hornické muzeum Rudolfov

st - ne 11 - 17 hodin
Fotografie - Hornické muzeum Rudolfov
základní 40 Kč
snížené 20 Kč (senioři, děti od 7 let, ZTP)
rodinné 80 Kč (2 dospělí + max. 3 děti)
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
18. 8. 2017 Výstava české pohádky
Z muzea strašidel v Plzni k nám tentokrát přijedou české pohádky. Víte například, jak vypadá hejkal, jak žije takový vodník, nebo co je to paví král? Přijďte to zjistit do našeho m ... zobrazít více
Hornické muzeum sídlí v nově zrekonstruovaném domě někdejšího královského báňského úřadu v Rudolfově při staré silnici z Českých Budějovic do Třeboně. Perkmistrovský dům, ve kterém se muzeum nachází, byl vystavěn krátce po povýšení Rudolfova na svobodné horní město císařem Rudolfem II roku 1585. Hornické muzeum založil v roce 1996 Vratislav Klabouch, tehdy v objektu městské knihovny. Zásluhou vedení města Rudolfov je muzeum nově otevřeno v obnoveném Perkmistrovském domě od září 2014. Zaměření muzea je rozděleno do tří částí. Expozice hornictví a těžby stříbra v Rudolfovské oblasti včetně historie dolování na území jižních Čech, expozice Rudolf II. a jeho město s náhledem do alchymie, prubířství a mincovnictví. Stručné dějiny a život města od napoleonských válek po dnešek jsou pak expozicí třetí. Návštěvník získá mnoho informací prostřednictvím dobových vyobrazení a báňských map, replik středověkých hornických nástrojů a svítidel, modelů důlních strojů, vzorků nerostů, ryzího stříbra a zlata i modelů renesanční architektury. Dozví se o geologii jižních Čech a zdejších surovinových ložiskách, o málo známých báňských podnicích na území našeho kraje, o vrcholném období těžby stříbra v Rudolfově i o posledních pokusech dolování na přelomu 19. a 20. století. V rudolfínské expozici má možnost poznat dobu a život císaře Rudolfa II. a získá představu o podobě renesančního hornického města. Prolínání vznešeného světa Rudolfa II. s podzemním světem hrubé hornické dřiny návštěvník pozná v expozici alchymie, prubířství, mincovnictví a důlních map. Zejména místním je určena expozice moderní dějiny s tématy historie, živnosti a místní podniky, školství, spolky, obyvatelstvo a významné osobnosti. Součástí muzea je muzejní knihovna a také badatelna s možností prezenčního studia odborné literatury a víceúčelový sál pro krátkodobé výstavy, přednášky a kulturní akce.

Napište krátkou recenzi k: Hornické muzeum Rudolfov