ŠOA. Jihlava 1939-1945

9. 11. 2012 - U příležitosti 70. výročí vypravení transportů Av, Aw, jimiž byli roku 1942 deportováni Židé z Vysočiny do koncentračního tábora Terezín, představuje Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s bývalým pracovníkem Státního okresního archivu Jihlava panem Ladislavem Vilímkem výstavu ŠOA. Jihlava 1939-1945. Výstava mapuje osudy jihlavských Židů a jejich genocidu v době německé okupace. Mezi tématy výstavních panelů provázejících po strastiplné cestě Židů od norimberských zákonů po vyhlazovací tábory naleznou návštěvníci například tragický příběh jihlavského lékaře MUDr. Rudolfa Goldmanna i osob, které mu poskytly pomoc při skrývání před nacisty. Veřejnost se seznámí prostřednictvím faktů i fotografií s osudy rabína Arnolda Grünfelda, zavražděného plynem v ústavu euthanasie v Prině u Drážďan, či s příběhem fotografie jihlavské židovské dívky Heleny Böhmové nalezené po 70 letech ve sbírce žďárského fotografa Viléma Frendla. Pozoruhodné jsou i fotografie cel věznice jihlavského gestapa či portrétní fotografie řady někdejších židovských spoluobčanů pocházejících z Jihlavy. Výstava veřejnosti představuje rovněž unikátní sbírkové předměty z fondů muzea i ze soukromých sbírek, včetně Tóry a desek desatera pocházejících pravděpodobně z jihlavské židovské modlitebny v Benešově ulici č. 30. Na výstavě jsou prezentovány také výsledky práce žáků základních a studentů středních škol, kteří absolvovali muzejní vzdělávací program nazvaný Židovské šlépěje v dějinách Jihlavska. 12. 11. se v 17:00 uskuteční komentovaná prohlídka výstavy. Výstavou provedou její autoři Ladislav Vilímek a PhDr. Radim Gonda, Ph.D. (Muzeum Vysočiny Jihlava)