Čaj o páté s ukázkou tradic spojených s podáváním čaje

21. 7. 2017 - Muzeum Kouzlo starých časů zve na mimořádné prohlídky expozice historických oděvů, doplňků a kuriozit z let 1850-1920, nazvané Čaj o páté, které budou obohaceny o praktickou ukázku tradic spojených s podáváním čaje ve viktoriánské a edwardiánské společnosti. Mimořádné prohlídky: sobota-neděle 22.-23. a 29.-30. 7. 2017 od 10.00 do 18.00 hodin v Muzeu Kouzlo starých časů ve Valdštejnské ulici 150/4, v Praze 1, na Malé Straně. (Muzeum Kouzlo starých časů)

Všední život města za Velké války

20. 7. 2017 - Výstava s podtitulem I. světová válka v Žamberku a okolí. Na výstavě uvidíte množství dobových dokumentů a předmětů týkajících se každodenního života žamberských občanů za velké války. Na výstavě uvidíte množství dobových dokumentů a předmětů týkajících se každodenního života žamberských občanů za Velké války. Mezi nejvýznamnější vystavené předměty ze sbírek Městského muzea bezesporu patří unikátní pokladna, která byla určena pro příspěvky ve válečných sbírkách. Do této zdobené pokladny ve tvaru téměř půldruhého metru vysokého dělostřeleckého granátu mohl každý přispěvatel zatlouci hřeb na znamení svého příspěvku. Výstava potrvá do neděle 27. srpna a po celou dobu trvání bude doplněna o prvky určené po naše nejmenší návštěvníky. (Městské muzeum Žamberk)

Kurz kresby v plenéru

20. 7. 2017 - Muzeum Kouzlo starých časů pořádá v sobotu 12. 8. 2017 Kurz kresby v romantickém prostředí malostranských zahrad pro začátečníky a mírně pokročilé. (Muzeum Kouzlo starých časů)

5. výstava - zámek Koryčany

18. 7. 2017 - Jsme opět u znovuzrození jednoho ze zámku na Moravě. Zámek v Koryčanech je v soukromých rukou a první, co zde lze ukazovat je naše sbírka nábytku z ohýbaného dřeva - především firmy Thonet. Otevřeno bude vždy jeden den v měsíci, sledujte naše nové webové stránky www.renova-muzeum.cz Vstupné je dobrovolné.

Země není na jedno použití

14. 7. 2017 - 19. 6. - 30. 9. 2017 Každý den naplní lidstvo milióny odpadkových košů. Každý den je Země ničena těžbou a výrobou. Módním trendem jsou věci na jedno použití… můžeme si je dovolit. Může si to dovolit naše planeta? To jsou jenom některá z témat populárně naučné výstavy Fakulty životního prostředí UJEP, která přináší aktuální téma výchovy k myšlení v globálních souvislostech. „Uspořádání této výstavy vnímám z pozice fakulty životního prostředí téměř jako povinnost. Vést diskuse se studenty v rámci přednášek a seminářů nestačí, je třeba vybízet veřejnost ke zkoumání věcí v globálním měřítku, kladení otázek a formování vlastních postojů,“ říká děkan fakulty dr. Martin Neruda. Expozice "Země není na jedno použití" je od poloviny června do konce září vystavena v Muzeu města Ústí nad Labem. Návštěvníci se zde seznámí nejen s výzkumnými a dalšími aktivitami FŽP UJEP, ale také se zajímavostmi životního prostředí našeho regionu. Možnost evropského či globálního porovnání zde zprostředkují údaje o tom, jak se věci mají u nás a jak ve světě. Součástí expozice bude také interaktivní putovní výstava Supermarket SVĚT. „Na pěti stanovištích s interaktivními předměty a panely si návštěvníci doslova zváží své oblečení, rozeberou mobil v nadživotní velikosti, zaplatí za čokoládu pěstiteli kakaovníku a budou sledovat, jak a kde se peníze po cestě k němu ztrácejí,“ vysvětluje Martin Neruda. Výstava ale také přinese inspirace dobrými zprávami o úspěšných snahách lidí, kteří se pokusili zlepšit něco z problematických okolností mezinárodního obchodování a nakupování. "Země není na jedno" použití zároveň představí aktuální snímky z festivalu Jeden svět. Nebudou chybět ani profesionální drony, které jsou s prací a výzkumem fakulty životního prostředí neodmyslitelně spojené stejně jako např. 3D technologie pro modelování krajiny apod. Výstava "Země není na jedno použití" probíhá za finanční podpory Ústeckého kraje (Muzeum města Ústí nad Labem)

PŘÍRODA A MYSLIVOST NA ÚSTECKU

14. 7. 2017 - 23. 6. - 1. 10. 2017 Město Ústí nad Labem a jeho nejbližší okolí je známé především jako průmyslová oblast s vysokou koncentrací obyvatelstva. 25 % plochy bývalého správního okresu, dnes působnosti magistrátu města, je nyní zastavěno pro výrobu, bydlení, komunikace a jiné industriální využití. Výjimečně zajímavá krajina s nebývalou výškovou členitostí, pestrou geologickou i botanickou skladbou však v přímé návaznosti na zástavbu stále poskytuje vhodné přírodní podmínky pro volně žijící živočichy. Jejich domovem jsou lesy a zemědělská půda, které prostupují až mezi obytné budovy, opuštěné továrny a jiné lidské stavby. Vystavené exponáty a průvodní text dokumentují současný stav populací zvěře na Ústecku, představují její druhy na preparátech i trofejích srnců, jelenů, daňků, muflonů i divokých prasat. Nemohou jinak než konstatovat, že drobná zvěř, především zajíc a bažant, se vyskytují jen ve stavech, které jsou na hranici zachování v přírodě, a veškerá péče je zaměřena na přikrmování a ochranu před šelmami i lidskou činností. Naopak divoká prasata, jelení a v poslední době i daňčí zvěř ve stavech narůstají a jsou předmětem intenzivního lovu. Makety představují laické veřejnosti zkušenostmi ověřené stavby krmných a loveckých zařízení. Jsou doprovázeny ukázkami a popisem krmiv. Počtem exponátů i pestrou nabídkou konstrukcí bezesporu překračují lokální význam výstavy ukázky nyní již zakázaných loveckých pastí. Obdobně cenná je vystavená část soukromé sbírky loveckých tesáků. Výstavu doprovázejí snímky přírody a zvěře z fotoaparátu Jiřího Němce. Myslivce, který se zkušenostmi a trpělivostí lovce zvěčnil krásy krajiny, rostlin a především zvěře v Krušných horách. (Muzeum města Ústí nad Labem)