Aktuality

Jánuš Kubíček: Dekalky

29. 9. 2014 - Kdo byl Jánuš Kubíček? Výtvarník, malíř, grafik a hluboký myslitel umění se narodil v roce 1921 do uměleckého prostředí. Jeho otcem byl osobitý brněnský sochař Josef Kubíček, vedle Antonína Procházky nebo Bohuslava Fuchse výrazná osobnost meziválečné kultury. Rodina Kubíčkova udržovala styky s předními českými umělci: F. Foltýnem, R. Kremličkou, E. A. Longenem, V. Nezvalem, V. Špálou, R. Těsnohlídkem, k nejbližším rodinným přátelům patřili Jiří Mahen a Jan Trampota. Sám Jánuš Kubíček byl později hostujícím členem SVU Mánes v Praze a SVU Aleš v Brně. Spolu s blízkým přítelem malířem Bohumírem Matalem stál u zrodu skupiny Brno 57 (K. Hyliš, Jos. Kubíček, Z. Kudělka, B. Matal, P. Navrátil, I. Ruller, Z. Řihák, P. Spielmann, V. Vaculka, V. Vašíček a J. Zemina), k níž patřil široký okruh umělců, historiků, teoretiků umění i architektů. Kromě mnoha ceněných malířských pláten jsou hodné pozornosti také jeho realizace ve volném prostoru. Z nich největší je mozaika Slunce a pohyb na sportovní hale Královopolské strojírny v Brně – Králově poli. Spolupracoval také na vítězném návrhu pavilonu ČSSR pro EXPO ´70 v Ósace. Tvorba Jánuše Kubíčka je zastoupena ve všech našich významných galerijních sbírkách a dosud byla představena veřejnosti na sto osmdesáti výstavách ve třinácti zemích. Vystavený soubor dekalků vytvořil Jánuš Kubíček krátce po smrti své matky v roce 1980. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Pohřbívání a hřbitovy v historii Jihlavy

29. 9. 2014 - Pro dušičkový podzimní čas připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava výstavu Pohřbívání a hřbitovy v historii Jihlavy, která bude otevřena od 23. září do 17. listopadu 2014. Výstava není zevrubným zmapováním historie pohřebnictví v Jihlavě. Zpracovává téma smrti především v kontextu kulturní historie a nabízí tak zamyšlení nad tím, jakou roli přisuzujeme tomuto tématu dnes. Zabývá se smrtí jako nedílnou součástí života a kulturní historie a vrací se hned do několika hlavních historických období: středověku, renesance, baroka, období osvícenství (tj. 18. století) až po konec 19. století. Návštěvníci se dovědí, jak důležité je zemřít dobrou smrtí, seznámí se s různými způsoby pohřbívání a také s různými zvyky a rituály, které se v souvislosti se smrtí v minulosti dodržovaly, zajímavá jsou například opatření, která bylo třeba dodržet, aby se zabránilo návratu zemřelých mezi živé. Z archeologických nálezů bude k vidění například výbava hrobu jihlavské ženy z počátku 17. století, tedy z období třicetileté války, a nálezy z krypty kláštera v Nové Říši. Ojedinělá je příležitost prohlédnout si v kompletní podobě podlahu kostela sv. Jakuba, která skrývá více než 170 náhrobníků. Také každý rok chodíte zapalovat dušičkové svíčky? Pro návštěvníky je pro tento čas připravený BONUS, kterým je originální "dernisáž": v pátek 31. 10. se muzejní prostor promění v dušičkový hudební a poetický happening s netradičním občerstvením, který by mohl být příležitostí k zamyšlení mimo jiné nad smyslem či vyprázdněností některých současných rituálů. Nechte se překvapit! Současně bude v mázhausu muzea výstavu provázet a tematicky doplňovat kolekce obrazů jednoho z našich nejvýznamnějších výtvarných umělců druhé poloviny dvacátého století Jánuše Kubíčka. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Dobrovolnicí v zemi kontrastů

15. 9. 2014 - Modrý dům přivítá prvního hosta cyklu cestovatelských a přírodovědných přednášek v tomto školním roce. Bude jím Markéta Kafková, původem z Čeperky, která nyní žije a pracuje v Praze. Do Indie se v minulém roce vydala na několik týdnů jako dobrovolnice, aby zde pomáhala v jedné z místních škol. Návštěvníci Modrého domu se tak s ní mohou prostřednictvím unikátních fotografií vypravit do Kundapury a Karnataky v Jižní Indii a ochutnat alespoň něco málo z tradiční indické kultury. Přímé doteky s lidmi z tradičních rodin, nekonečná rozmanitost divoké i urbanizované přírody, ale také zkušenosti z toho, jak to chodí v indické škole a jak svět vnímají malí indičtí školáci. Zkrátka čeká nás Indie trochu jiná, než z pohledu běžného turisty. (Malé muzeum místa, Modrý dům)

SLAVNOSTI ŘEMESEL A LIDOVÉ KULTURY

11. 9. 2014 - V sobotu 13. září 2014 od 10.00 do 17.30 hodin bude v rámci Dnů evropského dědictví zdarma přístupná prohlídka na statku v Milíkově, kde mohou návštěvníci obdivovat ukázku tradiční chebské architektury a lidové kultury. V odpoledních hodinách 15:00 - 17:30 se konají "Slavnosti řemesel a lidové kultury": Bohatý program pro děti i dospělé. V autentickém prostředí chebského hrázděného statku se návštěvníci budou moci seznámit s ukázkami tradičních prací a řemesel, která v minulosti neoddělitelně patřila k životu na venkovském hospodářství: pletení košíků, předení na kolovratu, tkaní na malém stavu, paličkování, kovářská práce, péče o včely, výmlat obilí cepy. Důležitou součástí sobotního odpoledního programu pak bude vyhlášení prvních zápisů do Krajského seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Karlovarského kraje. Toto vyhlášení proběhne za účasti nositelů těchto tradic - souboru Heimatchor z Kraslic, pečujícího o udržení tradice lidového a zlidovělého pěveckého folklóru původním krušnohorském a egerlandském nářečí a paní Berty Růžičkové z Nejdku, která udržuje tradiční hru na citeru. V programu vystoupí rovněž dětské folklórní soubory Dyleň z Karlových Varů a Stázka z Teplé. Děti si budou moci vyzkoušet některé ze starých a dnes již zapomenutých dětských her. Těšit se mohou také na pohádku. Připravena je také komentovaná prohlídka statku. Pro zájemce z Chebu bude ve 14:00 přistaven na Kasárním náměstí autobus, který je odveze do Milíkova. Odjezd je plánován na 14:15. Zpět do Chebu bude autobus odjíždět z Milíkova cca v 17:30. Dny evropského dědictví 2014 na statku v Milíkově jsou na sobotu 13. září připraveny ve spolupráci Karlovarského kraje, Muzea Cheb a obce Milíkov. Na všechny, kteří chtějí strávit příjemný a inspirativní den se těší pracovníci Muzea Cheb, p.o. Karlovarského kraje. (Muzeum Cheb)

100 let terénní archeologie v Karlovarském kraji

3. 9. 2014 - Od 11. září do 2. listopadu potrvá výstava mapující archeologické aktivity a nejvýznačnější lokality a bohaté nálezy ve zdejším kraji. Je rozdělená do tří etap archeologických bádání. První přibližuje výzkumy převážně německých archeologů do roku 1945, druhá poválečné období do roku 1971 a poslední etapa je spojená s nástupem nové generace archeologů, kteří v regionu působí od roku 1972 do současnosti. Vernisáž 11. září v 17 hodin. ()

Reklama a děti

3. 9. 2014 - Do 7. září trvá výstava Muzea obchodu v Bratislavě představující reklamy, které v minulosti, stejně jako dnes, souvisejí s dětmi. Jsou buď na děti, ve skutečnosti na rodiče, zaměřené nebo jsou to reklamy, v nichž děti přímo vystupují. Muzeum obchodu má ve svých sbírkách všechny formy historické reklamy, kde mají děti zastoupení – smaltované a plechové tabule, plakáty, kartónové vývěsky a stojany i různé druhy obalů. ()

Olbram Zoubek - Sochy

3. 9. 2014 - Do 28. září trvá výstava soch Olbrama Zoubka, jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů současnosti. Výstava představuje výběr osmadvaceti soch, které vytvořil v letech 1982 – 2010 a které v muzeu sám instaloval. Autorův osobitý styl integrálního figuralismu, který vyvinul, je charakteristický zredukovaným vytvarováním plastik, výraznou vertikalitou, rozrušeným povrchem a Zoubkovou spřízněností a reakcí na antické dědictví. Součástí expozice jsou rovněž fotografie Zoubkových realizací, z nichž v obecném povědomí jsou nejvíce zapsány Náhrobek Jana Palacha a Památník obětem komunismu na úpatí Petřína. Tvorbu a život Olbrama Zoubka přiblíží návštěvníkům výstavy také filmy z archivu České televize. (Muzeum Karlovy Vary, p.o. Karlovarského kraje)

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ 2014

2. 9. 2014 - Také v roce 2014 se Muzeum Cheb připojuje ke Dnům evropského dědictví (European Heritage Days), které každoročně v měsíci září otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Na 6. září připravujeme Den otevřených dveří v Centrálním depozitáři, kde jsou uloženy muzejní sbírky a 13. září bude přístupná prohlídka budov a expozice na statku v Milíkově. (Muzeum Cheb)

Dýmky a svět

21. 8. 2014 - Výstava Muzea Vysočiny Třebíč
Doba trvání: 4. července – 24. října 2014
Místo: Zámek Třebíč, Konírna
Vstupné: 50 / 25 Kč


Historie sbírky dýmek a kuřáckých potřeb Muzea Vysočiny Třebíč je již více než stoletá. Je spojena se vznikem Muzejního spolku v Třebíči, jehož stanovy byly c.k. místodržitelstvím v Brně schváleny 6. května roku 1898. Jistě také souvisí i se Stolovou společností kuřáků „Podskalák“ Třebíč, která byla na začátku 20. století v Třebíči velmi činná. Po zániku spolků, v padesátých letech minulého století, přešlo do sbírek muzea 130 ks předmětů. Početnější soubor dýmek pocházel z majetku bývalého třebíčského obchodníka s dýmkami Čeňka Petruse, u ostatních dýmek z původní kolekce Muzejního spolku však bližší údaje o původu chybí. Tento nedostatek je ke škodě věci u těch exponátů, které lze počítat mezi unikáty světového významu. Zajímavostí též je, že v samotné Třebíči, ani v okolí výroba dýmek nikdy nebyla.

Základem výstavy je již dříve vytvořená putovní výstava „Dýmky a svět“, která je rozšířena i o další zápůjčky, a návštěvníkům prezentuje dýmky, jejich výrobu od objevení tabáku u amerických indiánů, dovezení tabáku na evropský kontinent, a poté kouření dýmek v Evropě a jejich šíření dál a s tím i používání nových a nových materiálů na jejich výrobu. Výstava je doplněna ukázkou dýmkařské dílny, filmovou projekcí o osobnostech, které dýmky kouřili, a také interaktivním koutkem – ten je ale překvapením, nebude o kouření dýmek, ale o jedné slavné postavě, kterou si návštěvník bude moci sám zahrát a na památku se vyfotografovat.

Výstava nemá za úkol propagovat kouření, i když kouření tabáku z dýmky není pro zdraví tak nebezpečné jako kouření cigaret – kouř se neinhaluje do plic. Návštěvník bude v úvodu i v závěru výstavy informován, že nejzdravější je dýmky pouze sbírat. Kouření dýmky je symbolem klidu, pohody a míru. Sbírání dýmek, vytváření sběratelských souborů dýmek, je vytvářením dokladů o umělecko-řemeslném umu našich předků. A právě jejich prezentace má za jeden z cílů i připomenutí umělecko-řemeslných hodnot výjevů ztvárněných na hlavičkách dýmek. Hlavně dýmek z mořské pěny, ale i porcelánových, hliněných, dřevěných a i dalších z jiných materiálů.

(Muzeum Vysočiny Třebíč)

Letní kino Bílá paní na janovickém zámku

29. 7. 2014 - Městské muzeum Rýmařov Vás zve na letní kino na zámku v Janovicích. Promítat se bude Bílá paní (1965) ve čtvrtek 14. 8. 2014 ve 21:30 hodin. (Městské muzeum Rýmařov)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING