Aktuality

Výlet ke kořenům tvorby Rudolfa Jenatschkeho

3. 8. 2020 - 6. 8. / ČT / 10.10 Výlet ke kořenům tvorby Rudolfa Jenatschkeho Sraz v 10.00 na autobusové zastávce Divadlo, v 10.10 odjezd do Lipové (na ceduli směr V. Chvojno), dále na hrad Blansko a do Ryjic na autobus. Rudolf Jenatschke, německý kněz z Čech a amatérský fotograf, se narodil 11. prosince 1879 v Neštěmicích a zemřel v Regensburgu v roce 1947. Popularitu si získal jako oblíbený učitel náboženství, avšak většina lidí jej poznala jako autora vlastivědných přednášek s promítáním vlastních diapozitivů. Na jeho fotografiích odborníci oceňují autorovo technické i umělecké nadání a kromě toho i schopnost zdařile vystihnout náladu okamžiku. Výletem bude provázet ředitel archivu Mgr. Petr Karlíček, Ph.D. Délka kol. 6 km. Informace na emailu: pospisilova@muzeumusti.cz, telefon: 774 231 862. Vstup 50 Kč, vstupenky lze koupit na www.vstupenkyusti.cz a v pokladně muzea (Muzeum města Ústí nad Labem)

MĚSTO POLIČKA PRAVIDELNĚ INVESTUJE MILIONY DO TÉMĚŘ STOVKY KULTURNÍCH PAMÁTEK, KTERÉ SE V NÍ NACHÁZE

3. 8. 2020 - Polička je vstupní branou do Žďárských vrchů. V 18. století patřila mezi nejbohatší města Východních Čech. Do dnešních dnů se poličská radnice pečlivě stará o téměř stovku kulturních památek, které se v ní nacházejí a udržuje tak historickou tvář města. „Obranný systém v délce 1220 m obepíná celé jádro Poličky a patří mezi jedno nejzachovalejší hradební opevnění ve střední Evropě. Náklady na jeho údržbu tak nejsou malé. Město do oprav investuje s pomocí Programu regenerace městských památkových rezervací a zón s využitím finanční dotace z Ministerstva kultury ČR miliony korun. Práce na hradbách, které jsou pro Poličku velkým turistickým přínosem, jsou uskutečňovány podle havarijního stavu a finančních prostředků průběžně. V letošním roce město opět využilo příspěvku Ministerstva kultury, ale oproti předchozím letům je investovalo do oprav jiných památek. Revitalizaci opevnění následně zaplatilo z městských peněz,“ sdělila Marta Mastná vedoucí pracovnice městského úřadu. „Město Polička má i národní kulturní památky, což je ještě o stupeň vyšší kategorie ochrany. Patří k nim kostel sv. Jakuba s rodnou světničkou Bohuslava Martinů a barokní skvosty na Palackého náměstí, kterými je morový sloup, budova radnice a obě barokní kašny a nově i historický nýtovaný most. Letos můžeme na opravu mostu čerpat finanční prostředky v rámci Programu regenerace ve výši až dvou milionů korun. Podmínkou bylo právě prohlášení mostu za kulturní památku,“ dodává. Ocelový příhradový most nýtované konstrukce s příhradovými nosníky o délce okolo 20 m a šířce 4,3 m se spodní mostovkou, osazený na zděných nábřežních pilířích šířky 5,1 m a hloubky 2,5 m je technickou památkou, dokumentující vývoj mostních konstrukcí na našem území na přelomu 19. a 20. století. Most byl postaven roku 1901 na přímé spojnici mezi jedinou původní fortnou v městském opevnění a neorenesanční palácovou budovou učitelského ústavu, pozdějšího gymnázia, dokončeného současně v roce 1901. Hlavní myšlenkou urbanistické koncepce bylo vytvoření druhého městského panaramatu jako protiváhy siluety starého města, se školskými areály uprostřed. Uplatnění industriálního vzhledu konstrukce obohacuje komponované parkové prostředí z téže doby. Most se tak stal významným prvkem urbanismu města, který zásadním způsobem ovlivnil propojení s novou městskou čtvrtí za Synským rybníkem. Poličské radnici tak patří nemalé uznání za snahu získávat nemalé finanční prostředky na obnovu našeho historického dědictví, jelikož se to rok od roku stává náročnější. (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

3. 8. 2020 -

Výlet do pískovcových skal

29. 7. 2020 - 30. 7. / ČT / 9.15 / Tisá u kostela sv. Anny Výlet do pískovcových skal Tiské stěny jsou ukázkovým skalním městem s množstvím věží, roklí a skalních dutin. Pískovcovým labyrintem vás bezpečně provedou muzejní přírodovědci (geolog, entomolog a botanik). Doprava individuální, sraz v 9:15 v Tisé u kostela. Informace na emailu: pospisilova@muzeumusti.cz, telefon: 774 231 862. Max. počet účastníků 20, vstupenky je nutné rezervovat předem na www.vstupenkyusti.cz nebo v pokladně muzea. Vstupné 50 Kč (Muzeum města Ústí nad Labem)

CO JE TO GRAVÍROVÁNÍ? Jak tradičně zdobit sklo rytím se naučíte v poličském muzeu.

22. 7. 2020 - Vyzkoušíte si tradiční zdobení skla rytím a pomocí ruční elektrické gravírovací pistole ozdobíte vlastním dekorem sklenice a lahve různých velikostí i tvarů, které pro vás mají v poličském muzeu připraveny. Akce se koná 28. 7. 2020. „Workshop se koná v rámci kreativních úterků, které jsou určeny jak pro děti, tak i pro dospělé. Smyslem akce je, aby si v našich dílnách mohli děti i hraví dospělí vyzkoušet a naučit několik krásných tvořivých technik a každé prázdninové úterý kreativně strávili svůj čas,“ uvádí kurátorka akce Alena Zavoralová. „Příští úterý si od 14.00 hodin návštěvníci vyzkouší oblíbenou a tradiční techniku zdobení skla rytím a tou je gravírování. Pomocí ruční elektrické gravírovací pistole si vlastním dekorem ozdobí sklenice a lahve různých velikostí a tvarů, které jsou pro ně v muzeu připraveny. Pokud ale chtějí, klidně si mohou donést vlastní. Nazdobit se dá například oblíbený půllitr nebo láhev s vínem či domácím sirupem, vše se tak vzápětí stává netradičním a osobním dárkem. Ale pozor, skleněné předměty nesmí být příliš křehké. Cena dílničky je pouhých padesát korun, ale více se návštěvníci dozví na našich webových stránkách,“ dodává. Druhý tvořivý měsíc poté otevírá Zvonivá dílna a to 4. 8. odpoledne. Návštěvníci si mohou vyrobit veselou letní dekoraci do bytu, na balkón či pergolu. Formičkami vykrájí různé tvary, sestavíte si hliněnou zvonkohru svých snů a následně dozdobíte korálky a pírky. Následovat bude dílna Handmade tašky, na které vdechnou obyčejné plátěné tašce život! Ozdobí ji podle vlastní fantazie barvami a fixy, přidělají knoflíky a plstě. Konat se bude 11. 8. 2020. V úterý 18. 8. se konají hned dvě dílny a to Obrázky z luštěnin a semínek, kdy se z malých zrnek a plodů vytvoří velká díla. Bude se skládat a lepit a lepit a lepit. Toto je spíše pro děti, kdežto odpoledne se dospělí mohou těšit na výrobu Motivačních kartiček. Zastavit se v prázdninovém shonu a přijít si u kávy vyrobit motivační kartičky. Na závěr prázdnin si každý, kdo si bude chtít přes zimu uchovat vůni léta, vyrobí na Voňavé dílně bylinkový sáček, který provoní každý domov. Namíchat si směs levandule, máty či vonných olejů. Textilní pytlíčky si poté dozdobí dle vlastní fantazie. Poslední prázdninová dílna se bude konat v úterý 25. 8. odpoledne. Dílny se konají ve spolupráci s rodinným centrem MaTami. Každá dílna stojí 50,- Kč. Aktuální informace o čase a doporučeném věku účastníků naleznete na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

Uznávaná výtvarnice Vlasta Švejdová v Poličce! V muzeu připravují „odloženou vernisáž“ jejích obrazů

10. 7. 2020 - Výstava výtvarnice, která svým laskavým přístupem k tvorbě a světu oslovuje již několik generací dětí i dospělých, je sice v plném proudu, ale byla by škoda nechat si ujít její slavnostní zahájení za doprovodu autorky – Vlasty Švejdové. Nemyslíte? „Velice nás i autorku mrzelo, že tak povedená a hravá instalace výstavy Hravý svět Vlasty Švejdové by se kvůli pochopitelným nařízením vlády spojených s pandemií viru COVID-19, vůbec neměla konat. A proto jsme se rozhodli, že autorku oslovíme a najdeme možnost, jak tuto myšlenku, uskutečnit. A povedlo se! Plánujeme autorské čtení, výtvarnou dílnu pro děti i pohoštění,“ uvádí kurátorka akce Mgr. art Ludmila Pillmayerová. „V rámci vernisáže se děti mohou těšit na různé aktivity. Ať už půjde o hravé koutky, které jsou součástí instalace, a jenž je provedou dílem malířky, připravujeme také několik dalších zastavení. Děti, si budou moci vyrobit záložku do knížky, ilustrovanou třeba právě Vlastou Švejdovou, a nechat si ji na místě podepsat. Záložku si budou moci ozdobit barevnými razítky a vlastními malůvkami. Malé slečny si jistě rády navléknou netradiční náhrdelník, vyrobený z kartonu různých velikostí a tvarů. A nakonec chlapci i děvčata si na svém zápěstí odnesou veselého kroutícího se hada, který bude milou vzpomínkou na ono nedělní odpoledne,“ dodává. Vernisáž se koná v neděli 19. července 2020 od 14.00 hodin ve výstavních sálech Městské galerie. Interaktivní výstavu můžete navštívit do 30. 8. 2020. Výstava bude pro veřejnost otevřena: út – so: 12.30 – 16.00 hodin. Aktuální informace naleznete na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

KOUZLO SOLAROGRAFIE aneb jak zachytit pohyb slunce?

9. 7. 2020 - Na jakém principu solarografie funguje a o co v ní jde? Už samotný název napovídá, že jde o fotografování drah pohybu Slunce při dlouhé expoziční době. Ke zhotovení solarografického snímku se používá zařízení zvané camera obscura, k jejíž výrobě postačí i obyčejná plechovka. Jedná se o poměrně mladou techniku a nápad na ní pochází z roku 2001, kdy byla tato fotografická metoda poprvé mezinárodně prezentována. „Solarografie se zhotovuje na černobílý fotografický papír, který se umístí do dírkové komory. Pak už jen stačí komoru umístit na vhodné místo a zahájit expozici. Pořizování vyžaduje trpělivost, jelikož samotná expozice probíhá několik měsíců. Expoziční dobu můžete sice zkrátit, ale v tom případě nemusí být výsledky zcela uspokojující a to kvůli nízkému počtu zaznamenaných slunečních drah na výsledné fotografii,“ uvádí fotograf Zdeněk Valach. „Doporučuji exponovat alespoň měsíc a půl, nejlépe však tři až čtyři. Během této doby se do černobílého fotografického papíru vypálí barevný obraz. Ten zaznamenává dráhu slunce po obloze během expoziční doby. Na fotografii tak vznikne barevný obraz s barevnými čárami na obloze a okolní krajiny. Barevné podání však není reálné. Liší se podle délky expozice, použitého materiálu a dalších faktorů. Dále je potřeba zmínit ještě jednu důležitou a velmi zásadní vlastnost solarografie. Po vyjmutí fotografického papíru je zapotřebí vzniklou fotografii ihned naskenovat. Fotografie totiž vlivem okolního světla velmi rychle zčerná a zničí se. Skenování je zapotřebí provést na první pokus, opakovaným skenováním totiž dochází na takto pořízené fotografii k vytvoření závoje,“ dodává. Přestože se solarografie používá k zaznamenávání drah pohybu Slunce, je možné s touto metodou fotografovat i běžné statické snímky. Výsledek je však velmi nejistý a je možné, že objekt bez dostatečného osvětlení, bude na fotografii velmi špatně rozpoznatelný. Dílna se koná v poličském muzeu 14. 7. 2020 od 14.00 do 16.00 hodin a je vhodná pro děti od 10 let. Cena je 50,- Kč za 1 ks camery obscury. Více na www.cbmpolicka.cz (Městské muzeum a galerie Polička a Centrum Bohuslava Martinů)

I knihy mají osudy

30. 6. 2020 - I knihy mají osudy od 19. 6. – 4. 10. 2020 Výstava o knihách a knihovnách mapuje vývoj knihovnictví na Ústecku od jeho prvopočátků až k dnešní největší severočeské knihovně. Ostatně podnětem ke vzniku výstavy je právě letošní 75. výročí Severočeské vědecké knihovny. Zavzpomínáte, jak se vyhledávaly knihy před třiceti lety. Dozvíte se, jak se spravuje poškozená kniha nebo jak vypadají exlibris spojená s Ústím. (Muzeum města Ústí nad Labem)

Letní čítárna 2020

30. 6. 2020 - 30. 6. – 30. 8. / ÚT–NE / 9.00–18.00 / Letní čítárna 2020 Letní čítárnu otevíráme letos již 30. června a využít ji můžete až do konce srpna. Po oba měsíce budou na terase muzea připraveny stolky, židle, lehátka a knihovnička s časopisy pro děti i dospělé, k dispozici budou také stolové společenské hry. Společným tématem doprovodných přednášek je cestování. Kompletní program doprovodných akcí najdete na: www.muzeumusti.cz . (Muzeum města Ústí nad Labem)

Projděte se Mělníkem s kocourkem Švarcíkem

29. 6. 2020 - Naučná procházka historickým jádrem města pro rodiny s dětmi. Průvodcem bude historik muzea Mgr. Lukáš Snopek, doprovázený svým zvídavým přítelem (maskotem muzea) Kocourkem Švarcem…Tato dvojice hravou formou, vtipnými dialogy a několika úkoly přiblíží účastníkům minulost města nad soutokem a jeho zajímavosti. Na děti čeká zbrusu nový pracovní list. Putování začíná 12. 8. 2020 v 9,30 hod. u Regionálního muzea Mělník. (Regionální muzeum Mělník)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING