Aktuality

Báječné Peru

9. 5. 2013 - V třešťském muzeu se 17. května v 17 hodin koná přednáška Báječné Peru. Klára a Pavel Bezděčkovi přiblíží posluchačům své zážitky ze své druhé výpravy do Peru věnované zejména Amazonii a pobřeží Tichého oceánu. Vyprávění bude doplněno stovkami fotografií a krátkými videozáznamy. Po přednášce bude otevřena i stejnojmenná výstava, na které bude představen soubor fotografií ze dvou loňských výprav do Peru. Na snímcích bude možno spatřit vrcholy i horská jezera And, deštný prales na přítocích Amazonky, pouště i pobřeží Tichého oceánu a řadu dalších zajímavých záběrů. Výstava trvá do 14. června. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť)

Všichni jsme stvořeni z lásky

9. 5. 2013 - Mezinárodní výstava prací členů surrealistické skupiny Stir-up a jejich hostů /39 vystavujících z 12zemí/. Vernisáž výstavy se uskuteční 24. května v 19:30 v rámci Muzejní a galeriní noci. Autorem konceptu výstavy a textu v katalogu je Arnost Budik žijící od konce 60. let se svou ženou a synem v Belgii. V polovině 60. let se kontaktoval dopisem se zakladatelem surrealismu André Bretonem, a záhy, po jeho smrti, i s francouzskými surrealisty. V roce 1967 založil v Brně skupinu Lacoste, jejímiž členy se stali i dva studenti dějin umění Václav Pajurek (dnes PhDr., kurátor Ostravského muzea) a Jiří Havlíček (dnes docent a vedoucí sekce dějin umění katedry Vv na PdF MU v Brně). K nim se připojil ak. mal. Josef Kremláček (jehož k surrealismu přivedlo mj. i studium na VŠUP, kde studoval v ateliéru Adolfa Hoffmeistera – předválečného člena čs. surrealistů). Kromě prací výše uvedených představuje na výstavě své básně-objekty i Pavel Řezníček, autor mnoha sbírek poezie, několika knih beletrie, jehož díla vyšla i v zahraničí, a který publikoval v řadě mezinárodních sborníků. Dále se zde představí Vladimír Kubíček – grafik a básník, jehož velká retrospektivní výstava proběhla letos v Ostravském muzeu a malíř Zdeněk Píža, jenž svým rukopisem a náměty naplňuje veristickou polohu surreálného zobrazování. Výstavu obohatí celá řada dalších českých tvůrců, o nichž zde dále nepíšeme jen z důvodu nedostatku místa. Ze zahraničních přizvaných hostů upozorňujeme například na nestora poválečného surrealistického hnutí v Portugalsku Artura Manuela do Cruzeiro Seixas nebo na Miguela de Carvalho, představitele střední generace portugalských surrealistů, který se před dvěma lety v Praze na Novoměstské radnici představil velkou výstavou koláží a objektů „Noční zahrady“. Velmi významná je účast Aube Elléouët (dcery André Bretona), současné pařížské výtvarnice a nakladatelky série surrealistických monografií. Výstava představí díla dalších hostů z Belgie, Chile, Kostariky, Nizozemí, Rakouska, Slovenska, Turecka, Ukrajiny a Velké Británie. Výstava v prostorách muzejních arkád potrvá do 21. července. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Oslavy osvobození s doprovodným programem

7. 5. 2013 - Nová turistická sezóna Muzea na demarkační linii v Rokycanech bude slavnostně zahájena dne 11.5.2013 doprovodným programem k 68. výročí osvobození Československa. V pohybu uvidíte exponáty, které se zúčastnily natáčení filmů jako např. Kolja, Obecná škola, Tmavomodrý svět, Tobruk, Obchodník se smrtí, Lidice. Akce bude zahájena ve 12,30 hod. a probíhat bude až do pozdních večerních hodin. Připraven je bohatý doprovodný program jehož součástí bude mimo jiné rekonstrukce historických událostí na demarkační linii v květnu 1945, ukázka bojové součinnosti těžké vojenské techniky, výcviku psů a jízd vojenské historické techniky v terénu. Připraven je již tradiční soutěžní program pro děti včetně výtvarné dílny, který bude zakončený táborákem s možností opékání uzenin. Novinkou bude komentovaná prohlídka s průvodcem vnějších a zejména nových vnitřních multimediálních expozic projektu „Nikdo nemá právo zapomenout“ a prohlídky dobových táborů jednotek Stráže obrany státu, Wehrmachtu. Součástí programu bude také beseda s využitím audiovizuální techniky „Pevnostní systémy Československa 1936 – 38, 1953 – 70 a Válečné hroby a jejich příběhy“. Přijďte prožít zajímavé odpoledne společně se svými dětmi. Z bohatého programu si určitě vybere každý od těch nejmenších až po pamětníky událostí II. světové války. Vstupné: Dospělí 50,- Kč, Děti 6 – 15 let 30,- Kč, Rodinné 120,- Kč Více na http://www.bahna.eu/muzeum/akce-2013.htm (Muzeum na demarkační linii v Rokycanech)

Ztracena v čase

2. 5. 2013 - Srdečně Vás zveme na absolventskou výstavu Kateřiny Chudé Ztracena v čase. Vernisáž se bude konat 14. května 2013 v 16:30 v galerii Pranýř v Městském muzeu Rýmařov. Výstava potrvá do konce května. (Městské muzeum Rýmařov)

Černobílé Valéry

2. 5. 2013 - Srdečně Vás zveme na výstavu Černobílé valéry, celostátní soutěže černobílé fotografie O cenu Jaroslava Němce. Vernisáž se bude konat v sobotu 4. května 2013 od 15:00 v Městském muzeu Rýmařov. Výstava potrvá do 28. května. (Městské muzeum Rýmařov)

Muzejní a galerijní noc 2013

29. 4. 2013 - Projekt Porta Culturae ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava a Oblastní galerií v Jihlavě pořádá v pátek 24. května 2013 od 17:00 do 22:00 Muzejní a galerijní noc 2013. Letošní Muzejní noc je úzce provázána s právě probíhající výstavou Romantická zastavení aneb střípky z módní historie. Výstavou mapující módu a odívání z období od konce 19. do čtyřicátých let 20. století provedou její kurátorky – členky Klubu panenek. Historii textilních manufaktur regionu Waldviertel v přednášce představí dr. Gesine Maria „Gexi“ Tostmann z Rakouska. Tato dáma se dlouhodobě věnuje historii odívání, je autorkou řady publikací a mimo to provozuje úspěšnou firmu vyrábějící tradiční rakouský oděv, tzv. dirndl. Návštěvníci se rozhodně mohou těšit na úryvky ze známého muzikálu Noc na Karlštejně, kterým nás v originálním podání a v kouzelných divadelních kostýmech potěší zástupci Divadelního spolku Karla Čapka a Skupiny historie, tance a šermu Hebrix z Třeště. V 19:30 bude slavnostní vernisáží zahájena naprosto mimořádná mezinárodní výstava surrealistické skupiny Stir-up a jejich hostů s názvem „Všichni jsme stvořeni z lásky“. Se svými výtvarnými díly se této výstavy účastní 39 umělců z dvanácti zemí. S etnografkou Muzea Vysočiny Jihlava PhDr. Danou Novákovou se v Malovaném sále budeme od 20:00 zabývat historií odívání v přednášce „Šaty dělaj člověka, člověk dělá šaty aneb co oblékali naši předkové“. V prostoru Masarykova náměstí bude umístěn stan, ve kterém budou v režii Společenství ohně a šermu Ad Infinitum probíhat rozličné středověké hry a dětmi velmi oblíbené malování obličeje. Oblastní Galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem. Lákavou nabídkou je jistě i podvečerní či večerní návštěva vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího, Domu Gustava Mahlera a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží. Muzejní a galerijní noc 2013 tradičně zakončí ve 21:30 na Masarykově náměstí ohňová show Společenství ohně a šermu Ad Infinitum z Polné. A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Šikovné ruce žen - Horácká výšivka

8. 4. 2013 - Lidová výšivka stejně jako lidová píseň nebo tanec je výrazným projevem lidového umění. Pro horácký kroj je charakteristická bílá výšivka na bílém podkladu. Mezi nejzdobněji vyšívané výrobky patřily pleny a zástěry. Vyšívačky nacházely inspiraci v přírodě, motivy byly především rostlinné - různé květiny, větvičky, snítky rozmarýnu… Svůj vývojový základ měl horácký kroj v první polovině 18. století. Od té doby procházel různými proměnami až do svého zániku v letech 1879 až 1890. Zájem o kroj byl obnoven díky národopisným pracovníkům v čele s učitelkou Marií Krejčů. Jejich činnost byla podnícena celonárodním národopisným hnutím na konci 19. století, kdy se zdálo, že hrozí zánik české národní svébytnosti. Vyvrcholením těchto snah byla Národopisná výstava v roce 1895. I později se ženy v Telči scházely a horácký kroj šily a vyšívaly, a to i za 2. světové války, kdy potřeba národního sebeuvědomění opět ožívala. V druhé polovině 20. století tato aktivita pokračovala a pokračuje i nadále. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Muzejním spolkem v Telči, připomíná snahu o obnovu horáckého kroje i fakt, že v tomto regionu jsou stále ženy, které tradici horácké výšivky udržují. Výstava v telčském muzeu potrvá od 10. dubna do 26. května. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Romantická zastavení aneb střípky z módní historie

8. 4. 2013 - V polovině dubna se veřejnosti představí „Klub panenek“ se svojí další výstavou. Vedle panenek a medvídků sbírají členky také staré oděvy, které následně opravují a renovují. Tyto skvosty budou k vidění na výstavě „Romantická zastavení aneb střípky z módní historie“. Návštěvníci budou obeznámeni s módou od konce 19. století do poloviny čtyřicátých let 20. století. Oděv z období doznívání romantismu se vyznačoval těsným oblečením podtrhujícím ženskost. Secese přinesla do odívání nádherné květinové a geometrické motivy. 20. léta 20. století se vyznačovala nástupem tzv. „chlapeckého stylu“ a návrat k ženskosti pak nastává v letech třicátých. I když se móda netýká pouze žen, budou k vidění především dámské oděvy a nahlédneme i do dětského šatníku. S módou oděvů je nerozlučně spjata i móda doplňků, které byly nedílnou součástí garderoby. Pokud budeme troufalí a nahlédneme pod sukně dam, uvidíme košilky, spodničky, kombiné, a také různé punčochy - jemné hedvábné či háčkované. Z dalších doplňků nelze zapomenout na klobouky, které se podle období vyznačovaly různou velikostí a zdobením, dále rukavice, kabelky, slunečníky, vějíře, šály či různé přehozy kolem krku. I když móda mnohdy nebyla zcela pohodlná, vždy byla krásná a elegantní. Výstava bude za přítomnosti autorek zahájena vernisáží ve čtvrtek 11. dubna v 17 hodin. 24. května se v rámci Muzejní a galerijní noci 2013 bude konat komentovaná prohlídka výstavy s jednou z autorek s paní Alenou Zemanovou. Výstava v prostorách výstavního sálu potrvá do 16. června. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Sdílení prostoru

27. 3. 2013 - Občanské sdružení Octopus Rýmařov a Městské muzeum Rýmařov si Vás dovolují pozvat na výstavu Sdílení prostoru. Jedná se o výstavu rotokaligrafií, kreseb a objektů Pavla Herynka a obrazů a kreseb Jiřího Krtičky. Vernisáž proběhne v sobotu 6. dubna 2013 v 16 hodin. Úvodní slovo pronese Miroslav Koval. (Městské muzeum Rýmařov)

Jiné rozměry vnímání

26. 3. 2013 - Na jarní měsíce jsme do muzejní kavárny připravili výstavu s názvem „Jiné rozměry vnímání“. Tato prezentace ukazuje nový trend v tvorbě Pavla Bezděčky – zachycení snů a představ prostřednictvím fantaskních kreací. Autor se nechává ovlivnit zejména surrealismem, expresionismem, piktorialismem i dadaismem. Na svých fotografiích pracuje s reálnými objekty i s naprostou abstrakcí, jen výjimečně sahá po fotomontáži. Mnohé příběhy, jež vytvořil, nepostrádají (někdy až černý) humor. Dojem z obrázků pak umocňuje zvláštní styl psaní popisků, který diváka zdrží, ale zaujme. Některá takto dříve vytvořená dílka uplatnil jako host na výstavách české surrealistické výtvarné skupiny STIR UP, později i v samostatných autorských výstavách (např. Mohelno – galerie Čertův ocas, 2012; Uherský Brod – galerie Panský dům, 2013). Výstava Pavla Bezděčky „Jiné rozměry vnímání“ bude v prostorách Kavárny Muzeum otevřena od 8. 4. do 9. 6. 2013. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING