Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť

9-12 13-16:30
říjen-listopad
únor-duben
zavřeno, prohlídka možná po předchozí domluvě
Fotografie - Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť
30 Kč/15 Kč
rodinné vstupné 50 Kč
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
7. 12. 2017 Banát, život našich krajanů
8. 6. 2017 Večer je divadlo
... zobrazít více
14. 6. 2016 Mami, co jsi mi koupila?
... zobrazít více
Pobočka MVJ v Třešti sídlí od r. 2003 v nově zrekonstruovaném Schumpeterově domě.
V současnosti je pro návštěvníky připravena expozice věnovaná betlémářství v Třešti a okolí, která je hodnotným dokumentem této dodnes živé lidové tradice. Ucelená muzejní sbírka betlémů od nejstarších papírových, přes ukázky z tvorby mnoha lidových řezbářů 19. a 20.století až po betlém dodnes aktivního autora, je návštěvnicky velmi atraktivní a oblíbená část stávajících expozic.
Zámecký pokoj je dalším celkem, který nabízí ukázku z rozsáhlého inventáře třešťského zámku. Jedná se především o nábytek a rodinné portréty posledních dvou panovnických rodů zdejšího panství.
Dům, který se stal sídlem muzea, patřil v minulosti rodině Schumpeterů. Z této významné rodiny místních továrníků pocházel i světově proslulý ekonom J.A.Schumpeter, který se v Třešti narodil v r. 1883. A právě jeho životu a dílu je věnována další expozice, která vznikla z dostupných archivních materiálů za spolupráce muzea s městem Třešť a Muzejním spolkem.
Nejnovější část expozic pod názvem Zaniklý třešťský průmysl přenese návštěvníky do doby průmyslového rozkvětu města. Připomíná výrobu kvalitního sukna, šití konfekce, uniforem, stejnokrojů a čepic.
Sortiment výrobků ze dřeva doplňovaly malé dílny na výrobu šachových figurek, houslí a dýmek a tradiční lidové betlemářství. Nechybí produkty sirkoven – mnoho typu zápalkových krabiček s poutavými, barevnými nálepkami často provedenými v duchu secese, které se vyvážely prakticky do celého světa.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť