Aktuality

Letní kino na zámku v Janovicích: Tajemství hradu v Karpatech

30. 6. 2014 - Městské muzeum Rýmařov Vás zve na letní kino na zámku v Janovicích u Rýmařova. Promítat se bude československý film z roku 1981 Tajemství hradu v Karpatech ve čtvrtek 17. 7. v 21:30 hodin. (Městské muzeum Rýmařov)

Sylvie Krobová a Bilbo Reidinger na janovickém zámku

30. 6. 2014 - Městská knihovna Rýmařov a Městské muzeum Rýmařov Vás zvou na scénické čtení s hudbou Sylvie Krobové a Bilba Reidingera na zámku v Janovicích u Rýmařova ve čtvrtek 10. 7. 2014 v 17 hodin. (Městské muzeum Rýmařov)

Noc na Karlštejně

25. 6. 2014 - Známý muzikál v podání Divadelního souboru Karla Čapka a Skupiny historie, divadla a tance Hebrix z Třeště a hostující agentury Kašpaři, začátek ve 20:30 (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka hrad Roštejn)

Středověké hry na Roštejně

25. 6. 2014 - 5. července 2014 se již po sedmé v lesích mezi Třeští a Telčí na středověkém hradě Roštejně koná historizující akce pro malé i velké diváky. Ta vás alespoň na chvíli vytrhne ze stereotypu všedních dní a přenese vás do časů dávno minulých, kdy hrady střežili udatní rytíři, panstvo bavili šikovní kejklíři a šlechta tomu všemu udílela rozkazy. Ano, je tu další díl historizující akce pro celou rodinu s názvem Středověké hry, na které pořádající umělecká agentura KAŠPAŘI z Polné úročí své letité zkušenosti v oboru. Záštitu nad letošním ročníkem navíc převzal Kraj Vysočina, v zastoupení radní pro oblast kultury a cestovního ruchu paní RNDr. Marie Kružíkové. Mediálním partnerem je hitrádio Vysočina. Návštěvníkům se na Roštejně úderem poledne otevře lukostřelnice, tržiště a dobový tábor s interaktivní ukázkou řemesel. Dále vás od druhé hodiny odpolední čeká šermířské vystoupení skupiny BELLÁTOR, vaše bránice bude pokoušet fenomenální kejklíř, žonglér a klaun PUPA, pořadatelská agentura KAŠPAŘI zláká děti do svého interaktivního divadélka a muzikou návštěvnictvo obšťastní hrad rock QUANTI MINORIS. Nebude chybět ani tanec, zpěv a připraveno bude pro všechny hladové a žíznivé návštěvníky též občerstvení. Po skončení odpoledního programu navazuje od půl deváté večerní představení muzikálu NOC NA KARLŠTEJNĚ, přímo na nádvoří hradu, v podání DS Karla Čapka a skupiny Hebrix z Třeště, hostovat s ohněm budou v představení exkluzivně také umělci z agentury KAŠPAŘI. Na večerní divadlo je vstupné vzhledem k omezené kapacitě prodáváno zvlášť, návštěvníci si ho však mohou zakoupit během odpoledne ve zvýhodněném celodenním balíčku. Vstupné je slosovatelné o ceny. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka hrad Roštejn)

K lovu, boji, na parádu

25. 6. 2014 - Muzejní sbírky se ukládají v depozitářích ve valné většině podle materiálů. To, co je ve stálých expozicích, je jen malý zlomek, mimo jiné také proto, že každé osvícení denním světlem, kolísání vlhkosti a teploty a manipulace ovlivňuje životnost některých materiálů, zejména textilií a papíru. Přesto je důležité alespoň na kratší dobu část sbírkových předmětů veřejnosti zpřístupnit. Textilní sbírka Muzea Vysočiny Jihlava, na niž tentokrát padla volba, je velmi rozsáhlá a není jednoduché rozhodnout, co by bylo pro návštěvníky přitažlivé a jak exponáty prezentovat. Jak název K lovu, boji, na parádu napovídá, půjde o ukázky oděvů a dalších textilií se zbraněmi pro různé příležitosti. Uniformy, spolkové a služební symboly, pokrývky hlavy a chladné i palné zbraně pochází většinou z 2. poloviny 19. století. K lovu patří informace o jeho starých technikách, ukázky zbraní a trofejí. Zdobné prapory a stuhy a úřednické šavle zastupují parádu, nechybí ani opravdu „parádní“ dělo. Prezentována je také vojenská historie Jihlavy vrcholící aktuálním výročím, kdy zanedlouho po Sarajevském atentátu se na náměstí loučili příslušníci 81. pluku a odjížděli na bojiště prvního celosvětového konfliktu. Výstava bude zahájena 26. června v 17 hodin vernisáží, na níž promluví historik PhDr. Zdeněk Jaroš. Potrvá od 27. června do 7. září. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Paličkovaná krajka

25. 6. 2014 - Telčské muzeum bude v letních a podzimních měsících patřit ukázkám z tvorby současných krajkářek z Vysočiny. Paličkování se ve své nejjednodušší podobě dle některých zdrojů objevuje u Slovanů už na přelomu 10. a 11. století. Všeobecně je za kolébku paličkování považována Itálie, kde se za pomoci paliček vyrábí krajka od začátku 16. století a odkud se potom velmi rychle rozšířila do celé Evropy. Technika paličkování je založená na křížení a uvazování volných nití, které jsou navinuté na dřevěných paličkách. Předem navržený vzor je připevněn na podušce neboli herduli a nit se vede kolem jednotlivých špendlíků, aby vznikl požadovaný motiv. Materiálem pro výrobu krajek bývá bavlna, příze, hedvábí, dracouny, vlna a další. V českých zemích patřila výroba krajky na některých panstvích k robotním povinnostem a pro poddané platil zákaz krajku používat při zdobení svých oděvů. Císařovna Marie Terezie prohlásila ve druhé polovině 18. století krajkářství za svobodnou živnost a téměř zároveň vznikla první krajkářská škola. Další století přináší rozmach strojové výroby krajek, zakládaly se dokonce továrny na jejich výrobu, které silně konkurovaly domácké rukodělné výrobě. Paličkovaná krajka i dnes nachází svá tradiční uplatnění, používá se při zdobení oděvů, při výrobě šperků a rozličných miniatur (např. vánočních ozdob) a při vytváření prostorových interiérových dekorací. Výstavu, na kterou Vás tímto zveme, můžete navštívit od 1. června do 31. října 2014, otevřeno je denně mimo pondělí. Vystavující paličkářky: Jitka Balounová Irena Dvořáková Jana Enderlová Iva Formanová Marie Holubová Jaroslava Lánová Dana Kuzdasová Zdena Polzerová Dagmar Trávníčková Martina Vaňkátová (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Paličkovaná krajka Lenky Malátové

11. 6. 2014 - Zájem a pozitivní reakce návštěvníků loňské výstavy krajkářek z Vysočiny nás ujistily, že právě stará řemesla jsou tím, co v muzeích v této uspěchané technické době rádi nacházíte. Proto si dopřejeme pokračování. Prastarou techniku paličkování si budeme znovu připomínat v třešťském muzeu a to od 13. června do 31. srpna v podobě výstavy prací Lenky Malátové, jedné z nejznámějších současných textilních výtvarnic a krajkářek. Autorka je absolventkou Školského ústavu umělecké výroby v Praze, členka Vzdělávacího spolku Vesna v Brně, lektorka kurzů ručně paličkované krajky a autorka řady knih o paličkování. Její tvorba byla oceněna Diplomem Muzea krajky na bienále české krajky ve Vamberku v r. 2012. „Krajkám se věnuji více jak dvacet let a staly se mou celoživotní náplní a posláním“, říká Lenka Malátová. „Pocházím z malého městečka ve východních Čechách, z Brandýsa nad Orlicí, kde jsem vychodila základní školu. Od útlého věku jsem ráda kreslila a věnovala se ručním pracím, v čemž mě podporovala celá rodina. Po absolvování Školského ústavu umělecké výroby v Praze se mi dostalo nejlepšího vzdělání v tomto oboru, rok jsem pracovala jako domácí krajkářka a návrhářka v ateliéru Otýlie Borské v Kutné Hoře. Od roku 1987 trvale žiji v Brně. Doplnila jsem si pedagogické vzdělání a nepřetržitě vyučuji ručně paličkovanou krajku v zájmových kurzech. Z počátku jsem pracovala jako učitelka pod ŠÚUV, později jako pedagogický pracovník SVČ Lužánky, nyní pracuji svobodně na živnostenský list. Na základě dlouholeté pedagogické praxe a výtvarného tvoření jsem své zkušenosti a nápady shrnula do úspěšných knih Paličkování. Vyučuji v zájmových kurzech, samostatně tvořím, pořádám výstavy, publikuji v časopisech, účastním se krajkářských a řemeslnických setkání. Mé knihy, podvinky i krajky znají krajkářky v republice, v Evropě i ve světě. Svými krajkami chci vyjádřit své pocity, zachytit neopakovatelné okamžiky, ale hlavně šířit, zachovat a předávat toto národní bohatství dalším generacím. Mé krajky jsou výhradně autorské, výtvarně originální a zpracované na vysoké řemeslné úrovni.“ (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť)

Židovské památky na Vysočině

11. 6. 2014 - Ačkoliv výjimečnost židovských památek na Vysočině reprezentuje především židovská čtvrť v Třebíči zapsaná roku 2003 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, lze na území kraje najít i další pozoruhodné památky kdysi početné židovské komunity jako jsou synagogy, židovské čtvrtě či hřbitovy. Příležitost seznámit se s touto specifickou součástí kulturního dědictví nabízí výstava „Židovské památky na Vysočině“ přístupná ve dnech 20. 6. – 24. 8. v Muzeu Vysočiny Jihlava. Fotograficky zdokumentovaným architektonickým památkám rozděleným dle jednotlivých lokalit jsou věnovány výstavní panely. Zachycují i rekonstrukce staveb, jako byla roku 2014 dokončená obnova novorománské budovy synagogy v Nové Cerekvi určené pro muzejní účely. Výstava představuje také výběrovou kolekci sbírkových předmětů muzeí, například z Třeště, Telče a Třebíče, jež dokumentují společenský a náboženský život místních Židů. Největší podíl zaujímají ukázky hodnotného fondu Městského muzea Polná. Mezi nimi vyniká pláštík na Tóru z modrozeleného hedvábného atlasu z roku 1762 či mosazný svícen - chanuka se znázorněním postav Mojžíše a Melchisedecha z období let 1780 až 1800. Z třebíčských sbírek bude vystaven např. stříbrný pohár věnovaný židovskou obcí roku 1868 místodržícímu radovi Watzkovi. V rámci výstavy bude 24. 6. v 17:00 pořádána přednáška Mgr. Ivy Steinové nazvaná Židovské hřbitovy, pravidla pohřbívání a symbolika výzdoby náhrobků, v níž se přednášející zaměří na oblast Vysočiny. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Mouchy a surrealismus

11. 6. 2014 - Výstava kreseb (novoročenek a ilustrací) našeho předního znalce dvoukřídlého hmyzu, RNDr. Jindřicha Roháčka, CSc. (Slezské zemské muzeum, Opava). Autor je celosvětově uznávaným odborníkem na některé skupiny dvoukřídlého hmyzu; dosud pro vědu objevil a popsal více než dvě stovky druhů. K této práci využívá svého vynikajícího pozorovacího talentu a přesné ilustrační kresby. Jeho ilustrace jsou vzorem pro mnohé entomology. Pro vědeckou přesnost a vynikající kvalitu provedení kreseb určovacích znaků jsou systematické studie Jindřicha Roháčka vysoce ceněny. Za čtyřicet let výzkumné a publikační aktivity vytvořil ke svým monografiím a článkům téměř 5200 ilustračních obrázků, což reprezentuje přes tisíc celostránkových tabulí. Pro výstavu autor shromáždil 74 surrealistických i odborných ilustrací. Výstava bude otevřena od 18. června do 7. září 2014; vernisáž se uskuteční v úterý 17. června v 17 hodin v budově Muzea Vysočiny Jihlava č. 57/58 na Masarykově náměstí v Jihlavě. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Stříbrná horečka, volání hor

5. 6. 2014 - Od 20. června bude možné navštívit multimediální putovní výstavu, jejímž tématem je mezioborové hledání stop v podzemí i na povrchu. Výstava představuje výsledky výzkumu středověkého hornictví v oblasti Krušnohoří. Jedinečná výstava se věnuje zapomenutému světu v podzemí, mapování systému dolů z období vrcholného středověku a v nich nalezeným dřevěným objektům. Výzkum je předmětem česko-německého projektu ArchaeoMontan v Sasku a Čechách. Nositelem projektu je Saský archeologický ústav v Drážďanech, muzeum je jedním ze šesti partnerů. Návštěvník objeví středověké hornické sídliště a podnikne virtuální cestu do podzemních stříbrných dolů. Přitom se dozví, jak byla ve 12. století objevena bohatá naleziště stříbra, proč horníci uposlechli volání hor a jak se projevily důsledky stříbrné horečky v regionu. Současně bude otevřena nová stálá expozice hornictví ve sklepení Královské mincovny. Zahájení výstavy je 20. června ve 13 hodin, navštívit ji bude možné do 28. září. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   64   65   66   67   68   69   70   71   72   73   74   75   76   77   78   79   80   81   82   83   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94   95   96   97   98   99   100   101   102   103   104   105   106   107   108   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119   120   121   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138  


COMMERCIAL TRUCK TOWING